Způsoby lovu ryb v tropech

kranas obrovsky - GT, 30 kgPřívlač z lodě

Loví se především na hranách korálových útesů, v okolí mělčin, u hran hloubek a na místech křížení mořských proudů, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy, stickbaity a jerky), případně na rychle vláčené plandavky, jig-streamery nebo twistery/rippery. Nejoblíbenější metodou lovu ryb v teplých mořích a mezi znalci tropické rybařiny i nejuznávanější sportovní disciplínou je popping. Kdo jednou zažije útok velkého dravce na popp, pochopí, proč má tento fyzicky náročný způsob rybolovu tolik skalních příznivců.

Druhy lovených ryb: především kranasi, chňapali, barakuda, kanici, tuňák pruhovaný-bonito, pelamidy-wahoo a královské makrely. Vzácněji plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.

Chcete-li ulovit velké kranasy nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit své vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-3 metry s vrhací zátěží 150-300, spolehlivý naviják s brzdnou silou nejméně 20 kg a šňůru o nosnosti nejméne 35 kg.
Doporučujeme např. naviják Daiwa Saltiga 6.500 nebo Shimano Stella/Twin Power 10.000 SW v kombinaci s pětidílným prutem Shimano Caranx Kaibutsu STC 250 / 287 cm nebo pětidílným prutem Balzer Alegra – Wels Spin 275 cm. Další alternativou prutů dostupných v evropských rybářských obchodech jsou pruty určené pro lov sumců na přívlač, bohužel se obvykle dodávají v dlouhé transportní délce nevhodné pro cestování.

Přívlač ze břehu

Loví se především na hranách korálových útesů, ze skal, písčitých ostrůvků apod., nejčastěji na povrchové wobblery (poppy, stickbaity a jerky), případně na rychle vláčené plandavky nebo jig-streamery. Volba nástrah a vybavení je podobná jako při vláčení z lodě, určitou výhodu skýtají při nahazování a zdolávání ryb delší pruty, používají se pruty délky 3-5 metrů. V místech, kde se vláčí přes mělčiny je nutné používání hladinových nástrah. V porovnání s přívlačí z lodě je zdolávání ryb ze břehu je velmi náročné, často je spojeno se ztrátou nástrah i zdolávaných ryb při přetržení šňůry na korálech nebo útesech.

Druhy lovených ryb: především kranasi, chňapali, barakuda a kanici.

privlac z lode

Trolling – přívlač za jedoucí lodí

Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby, wobblery. Poněkud pasivní způsob rybolovu je vhodný i pro nezkušené a fyzicky méně zdatné rybáře (pokud udice připravuje a nastražuje personál rybářské lodě). V případě, že si chcete připravovat a nastražovat udice sami a za jednou lodí vláčet více než 6 udic, vyžaduje i trolling dostatek znalostí, praxe a jistou dávku zručnosti.

pelamida - wahoo je castym ulovkem na trolling

Druhy lovených ryb: především plachetník, mečouni, tuňáci, pelamida-wahoo, královská makrela, zlak-dorado, barakuda, kranasi.

Chcete-li ulovit plachetníky a mečouny nebo velké tuňáky, používejte prut délky 2-2,4 metry třídy 50-130 lb nebo těžší kalibr (vrhací zátěž min. 200-300 g) a kvalitní multiplikátor s nejméně 300 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 30-60 kg. Při lovu pelamid-wahoo, barakud, dorad-zlaků, malých tuňáků a kranasů vystačíte s vybavením třídy 30-50 lb.

Pro trolling je vhodnější monofilní vlasec. V případě, že používáte jako základní návin šňůru, která má malou průtažnost, doporučujeme ji zakončit šokovým nástavcem z monofilu o průměru nejméně 0,8 mm a délky cca 20 m (navázat uzlem, který projde očky a je možné ho navinout do navijáku).

speedjiggingLov na jig - speedjigging

Loví se především na hloubkách 20-100 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-400 g. S nástrahou je možné rychle pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet. Pohyby je nutné provádět velmi rychle, proto se také tento způsob rybolovu nazývá speedjigging. Jedná se o fyzicky nejvíce namáhavý způsob lovu ryb udicí.

Druhy lovených ryb: především kanici, chňapali, kranasi, barakudy, tuňáci, královská makrela, rosy jobfish, žraloci a korálové ryby.

Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut určený na speedjigging délky 1,2-1,6 metru pro zátěž 250-400 g. Delší pruty než 1,7 m jsou pro opravdový speedjigging prakticky nepoužitelné. Někteří rybáři dávají přednost smekacím navijákům, jiní multiplikátorům. V každém případě se musí jednat spíše o lehčí naviják s brzdnou silou nejméně 25 kg, jako základní návin se doporučuje šňůra o nosnosti 30-50 kg zakončená nejméně 3 metry dlouhým nástavcem z monofilu o průměru cca 1 mm.

kanic - nocni ulovek na kousek ryby u dnaLov na rybu u dna

Loví se především na hloubkách 15-60 m na větší nebo menší kousky ryb, filety ryb nebo celé ryby na udici zatížené olovem o zátěži 20-200 g (podle hloubky, síly proudu a velikosti nástrah). Pro lov drobnějších ryb s menšími nástrahami se osvědčilo koncové olovo, při lovu na celou rybu nebo velké kusy ryb je vhodné olovo průběžné nebo olovo na bočním návazci.

Tento způsob rybaření vhodný i pro fyzicky méně zdatné rybáře je oblíbený především ve večerních a nočních hodinách.

Druhy lovených ryb: především kanici, chňapali, tuňáci, murény, rejnoci, žraloci a množství druhů drobnějších korálových ryb (ostenci, bodloci, netopýrníci, pruhatci, chrochtalové...).

Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení. Často i na hloubkách pod 20 m může nástraha zaujmout ryby o hmotnosti nad 30 kg. Pro lov ryb u dna je možné použít stejné vybavení jako pro speedjigging nebo přívlač, výhodou je spíše kratší prut. Při lovu korálových rybek a ryb o hmotnosti do 5 kg vystačíte i s jemnějším vybavením (prut s vrhací zátěží 20-100 g apod).

muskareni v tropickem rajiMuškaření

V teplých mořích se muškaří převážně v mělčinách-flats, které obklopují porosty mangrovů nebo korálové útesy. Mělčinami, jejichž hloubka se pohybuje mezi 10-60 cm, se rybáři brodí a pátrají po skupinách ryb. Méně často se muškaří z hran korálových útesů, z pláží nebo z lodí (rybaření v lagunách na hloubce 1-4 metry, případně u hrany korálového útesu).
Pro lov bonefish a permitů doporučujeme prut délky 9 stop AFTMA 7, kvalitní naviják s nejméně 150 m backingu, plovoucí šňůru a koncový návazec 0,28 – 0,35 mm. Standardní mušky pro lov bonefish a permitů imitují potěr nebo drobné korýše.
Pro lov tarponů, tuňáků apod. doporučujeme bytelný muškařský prut délky 9 - 10 stop s bojovou rukojetí, kvalitní naviják s 200 m backingu a plovoucí muškařskou šňůrou nebo shooting head třídy AFTMA 9 - 11. Doporučujeme používat speciální návazce pro lov tarponů o nosnosti min. 30 liber a mušky pro lov tarponů (imitace krevetek, drobných korýšů a rybek).

sledovani hejna bonefish v melcineMuškaření v mělčinách a mezi mangrovy

Dáváte-li přednost technicky náročnější muškařině, jsou-li pro Vás výzvou ryby, které si nejprve musíte v čisté vodě najít a teprve pak jim naservírovat mušku, na kterou by snad mohly mít chuť, pak jste v mělčinách-flats na správné adrese.
Rybaří se ve vodě hluboké 10-40 cm (nejčastěji do 20 cm), ryby se vyhledávají vizuálně a nahazuje se na konkrétní ryby. Rybaření v mělčinách je často náročné na fyzickou kondici (nezřídka bývá nutné ujít i několik set metrů, než se rybář dostane k náhozu), vyžaduje pevné nervy a přesné hody na lokalizované ryby.

V mělčinách-flats se loví především bonefish (albula liščí), permit (vidlatka) a barakudy. Zvláště albuly-bonefish lovené v mělčinách jsou velmi plaché a při zdolávání podnikají extrémně dlouhé a rychlé výpady. Ulovit ve flats 1-5 ryb za den za den je běžné a ulovení většího počtu je považováno za velký úspěch.

albula lisci - bonefishMuškaření na plážích a při pobřeží

Rybaří se na hloubce 20 cm – 1,5 m, jednotlivé ryby nebo hejnka se vyhledávají vizuálně. Nahazuje se na jednotlivé ryby, případně k hejnu ryb ev. v zakalené vodě do míst, kde rybář očekává výskyt ryb, ale drtivá většina zkušenějších rybářů se zabývá pouze lovem ryb, které vidí (sightfishing).

Mezi hlavní lovené druhy patří bonefish (albula liščí), permit (vidlatka), tarpon, chňapali, kranasi a barakudy. Lov z pláže je obvykle relativně snazší, než lov v mělčinách, denně může rybář ulovit i přes 10 ryb.

Muškaření na hluboké vodě

Rybáři hledají obvykle hejna ryb, která se zdržují na hloubce 1-4 metry. Nenahazuje se na jednotlivé ryby, ale do hejna, resp. tam, kde tušíme hejno. Ryby jsou zpravidla méně plaché a méně vybíravé.

Mezi hlavní lovené druhy patří bonefish (albula liščí), permit (vidlatka), tarpon, chňapali, kranasi, tuňáci a barakudy.

Lov tarponů

Tarpon je mnoha muškaři považován za nejbojovnější rybu naší planety a jeho lov je zcela samostatnou disciplínou.