Rybaření na řece Paraná

Lov ryb v Argentině na řece Paraná se neodehrává v tropech, ale subtropech, nicméně svým charakterem a počasím v období od října do dubna více než jen připomíná rybaření na tropických řekách.
Kromě vynikající přívlače a muškaření nabízí řeka Paraná i zajímavou přírodu a místní kuchaři nenechají nikoho na pochybách, že Argentina je zemí steaků a skvělých vín.

dorado - kujaba z reky ParanaDruhy ryb

Hlavní lovené druhy ryb v řece Paraná a jejích přítocích jsou dorado (správně česky kujaba, rod Salminus), pirá-pitá (česky brykon laplatský, rod Brycon, nazývaný v Argentině také salmón), pacú (plodožravá piraňa), jeho drobný příbuzný pacuí, několik druhů piraní (palometa), kaprovitá ryba boga a několik druhů sumců (loví se především anténovec tygří - surubí (Pseudoplatystoma fasciatum).

Vláčkaři a muškaři jsou vyhledávána především dorada, pirá-pitá a pacú, tedy ryby extrémně bojovné a nezřídka agresivně napadající nabízené nástrahy.

Druhů ryb, které se honosí jménem „dorado“, je na naší planetě hned několik. Všechny byly pojmenovány podle zlaté (španělský dorado) barvy těla. Dorada dorůstají běžně délek 40-70 cm (0,5-5 kg), výjimečně i přes 10 kg (90 cm). Každoročně se zde loví trofejní kusy o hmotnosti okolo 20 kg. Živí se převážně rybami délky 5-15 cm. Mezi rybáři jsou dorada oblíbená nejen díky své velikosti, ale obdiv rybářů si získala především svou bojovností – zvláště v počáteční fázi zdolávání kladou i půlmetrová dorada nekompromisní odpor a podstatnou část energie věnují bojující dorada do sérií výskoků a přemetů. Dorado nebo chcete-li česky „kujaba“, to je energie a síla v nádherném přírodním balení.

8/145.jpg8/146.jpg8/147.jpg8/148.jpg8/149.jpg

Stříbřití brykoni (pirá-pitá) a pacú dorústají sice „jen“ délek okolo 60-80 cm a piraně-palometa jen velikostí polovičních, ale nenechte se mýlit – stejně jako půlmetrové dorado dovedou v počáteční fázi souboje přetrhnout i třicítku vlasec o nosnosti 12 kg!
8/155.jpg8/156.jpg8/157.jpg8/158.jpg8/159.jpg

Jakousi rybářskou maturitou místních rybářů je „grand slam řeky Paraná“, tedy ulovení dorada, pirá-pitá a pacú v jediném dni.

8/150.jpg8/151.jpg8/152.jpg8/153.jpg8/154.jpg

videoklip Přívlač a muškaření na řece Paraná

<iframe width="733" height="412" src="https://www.youtube.com/embed/P6jGNvdrqrI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Rybářský revír a sezóna

privlac na rece Parana - ArgentinaRybářská sezóna na řece Paraná a přítocích je v říjnu, listopadu, lednu, únoru a březnu.

Nejčastější stanoviště ryb jsou v proudech u podemletých břehů, skal, převislých větví a naplavených stromů. Rybáři musí být schopní nahazovat ani ne tak daleko, jako spíše přesně k předpokládaným stanovištím ryb.

Nad soutokem s řekou Paraguay je voda v řece Paraná čistá, v závislosti na ročním období a deštích bývá i průzračná. Paraná je veletokem širokým místy i několik kilometrů, ale rybaří se obvykle na místech, kde řeku člení ostrovy, laguny a ramena. Říční břehy jsou na většině míst tvořeny hustým listnatým pralesem, mokřady a rákosinami.

Corrientes u rezervace Iberá je křišťálově čistou řekou šířky 10-30 m, která protéká plochou mokřadní krajinou s mozaikou lagun, řičních ramen a pastvin.

8/160.jpg8/161.jpg8/162.jpg8/163.jpg8/164.jpg

Na březích řek, především u rezervace Iberá, mohou rybáři pozorovat kapybary, opice, kajmany a celou řadu pračích druhů včetně volavek, anhing, orlů, tukanů a papoušků.

8/170.jpg8/171.jpg8/172.jpg8/173.jpg8/174.jpg

Rybářské lodě a průvodci

rybarska lod na rece ParanaRybaří se téměř výhradně z lodí řízených místním profesionálním rybářským průvodcem (hovoří španělsky a anglicky). Průvodci znají řeku naprosto dokonale, zručně ovládají lodě pomocí motoru nebo elektromotoru tak, aby rybáři mohli pohodlně nahazovat a zdolávat zaseknuté ryby. V případě potřeby doporučí nebo zajistí vhodné nástrahy a vybavení.

Lodě jsou vybavené silným motorem (40-100 HP), elektromotorem, echolotem a v přední a zadní části lodě plošinou pro stojícího rybáře.  

Jen zcela výjimečně je na některých částech řeky možné brodit v písčinách.

Teploty vzduchu se v období rybářské sezóny pohybují mezi 18-35°C, teplota vody v řece bývá 20-25°C. Rybaří se obvykle na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách.

8/165.jpg8/166.jpg8/167.jpg8/168.jpg8/169.jpg

Doporučené vybavení

pri lovu pacu a pirani je nutne pouzivat lankoVýběr optimálního vybavení k rybolovu je do značné míry osobní záležitostí, nicméně je dobré si ujasnit, jak velké ryby hodláte lovit a tomu následně přizpůsobit nejen techniku rybolovu, ale také vybavení.

Přívlač
Vláčkaři by si s sebou měli vzít dva pruty délky 2,1-2,7 m: jeden o vrhací zátěži 5-20 g (lov pirá-pitá a piraní) a druhý 10-50 g (lov dorada a pacú).
Ve spolehlivém smekacím navijáku by měla být zásoba nejméně 100-150 m šňůry nebo vlasce o nosnosti nejméně 15 kg (vlasec 0,35 mm nebo šňůra Whiplash nebo StrikePro apod. cca 0,15 mm). Nástraha musí být v každém případě na ocelovém, titanovém nebo jiném návazci odolávajícím ostrým zubům dorad a piraní.
Mezi osvědčené nástrahy patří rotačky velikosti 3-5, plandavky 7-10 cm (okolo 25 g) a jerky nebo wobblery délky 10-15 cm.

Muškaření
muskareni v Ibera - pritok reky ParanaVhodné jsou muškařské pruty délky 2,4-2,9 m, pro lov dorad a pacú třídy AFTMA 7-10 a pro lov pirá-pitá nebo piraní AFTMA 6-7.
V navijáku s kvalitní brzdou by měla být plovoucí šňůra určená pro rybaření v tropech nebo teplých vodách, případně je možné použít potápivý nástavec nebo šňůru s potápivým koncem (nejlépe clear). Doporučená nosnost třímetrového návazce je 10-15 kg (monofil cca 0,35 mm), nástraha musí být v každém případě na ocelovém, titanovém nebo jiném návazci odolávajícím ostrým zubům dorad a piraní.
Mezi osvědčené nástrahy pro lov dorada patří masivní streamery délky 10-15 cm a sezónně i poppy. Brykony pirá-pitá je možné lovit na suchou mušku, imitaci potápějícího se plodu (kulička) nebo na malé streamery imitující potěr a rybky. Piraně a pacú se obvykle loví na imitaci plodu, který se po dopadu na hladinu potápí ke dnu (těžký korálek) nebo na streamery délky 5-10 cm.

Videoklip – rybaření na řece Paraná

<iframe width="733" height="550" src="https://www.youtube.com/embed/3jWnfgzyN0M" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ubytování a strava

Golden Fishing Lodge - ArgentinaGolden Fishing Lodge
Základnou pro rybářské výpravy na řeku Paraná je rybářský pension rodinného typu Golden Fishing Lodge, který leží 100 m od břehu řeky.
Ve stylovém pensionu jsou k dispozici čtyři dvoulůžkové klimatizované pokoje s příslušenstvím, jídelna, společenská místnost-hala s TV, krbem a vázacím koutkem, zastíněná terasa a zahrada.
Možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě (wi-fi).

Golden Fishing Lodge - pohoda a stylStrava formou plné penze. Kuchař a majitel pensionu připravují kvalitní jídla argentinské a mezinárodní kuchyně, ve kterých je znát italský původ majitelů lodge. Důraz je kladen na individuální přístup k hostům a přizpůsobení kuchyně jejich přáním i případným dietám. Nápoje (balená voda, limonády, káva, čaj, pivo a stolní víno) servírované k jídlům a podávané chlazené v průběhu rybaření jsou v ceně pobytu.
Ročníková vína a značkové lihoviny je možné zakoupit za velmi přívětivé ceny.

8/175.jpg8/176.jpg8/177.jpg8/178.jpg8/179.jpg

Rybářský hotel
V rámci týdenního pobytu je s ohledem na zpestření rybolovu obvykle součástí aranžmá dvoudenní pobyt v rybářském hotelu cca 60-100 km od Golden Fishing Lodge. Hotel je kategorie 3-4****. Ubytování v klimatizovaných pokojích s příslušenstvím, v hotelu nechybí bazén a restaurace, kde se podávají snídaně, obědy i večeře.

hacienda Ibera - ArgentinaHacienda Iberá
Křišťálově čisté vody řeky Corrientes pramení v mokřadech přírodní rezervace Esteros del Iberá.
Ubytování je zajištěno v komfortních bungalovech haciendy Iberá obklopené pastvinami a přírodou mokřadů.
Hostům jsou v bungalovech k dispozici čtyři klimatizované dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, prostorná jídelna s klubovou místností a krbem, herna s kulečníkem a bazén.

Kromě rybaření zde mají hosté ideální podmínky pro pozorování pestré flóry i fauny mokřadů (kapybary, jeleni, kajmani, desítky druhů ptáků).

8/180.jpg8/181.jpg8/182.jpg8/183.jpg8/184.jpg

Doprava

dorado - kujaba z reky ParanaZ Prahy, Vídně, Frankfurtu nebo Mnichova létá celá řada spojů přes Buenos Aires do Corrientes (doba letu celkem cca 15 hodin). Z letiště Corrientes následuje čtyřicetiminutový transfer autem nebo mikrobusem do rybářského pensionu u řeky.
Možnost zajištění transferu z paraguayského Asunciónu (5-6 hodin) nebo z letiště Iguazú (8 hodin), na které míří cestovatelé, kteří si rybaření chtějí zpestřit návštěvou stejnojmenných vodopádů.
Z rybářského pensionu dopraví rybáře na loviště jejich průvodci na moderních motorových lodích (5-40 minut jízdy). V rámci týdenního pobytu se rybaří i na vzdálenějších lovištích do 100 km od Paseo de la Patria (doprava autem nebo lodí, nocleh v rybářském hotelu/pensionu v místě rybaření).
Zájemci o rybaření v křišťálově čistých vodách řeky Corrientes u přírodní rezervace Esteros del Iberá musejí počítat s 5 hodin dlouhou cestou terénním automobilem.

Vstupní formality

zuby pirane jsou ostre jako ziletkaObčané ČR cestující do Argentiny musí mít cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Argentiny. Pro turistické pobyty v délce do 30 dnů není vízum potřeba.
Žádná očkování nejsou pro vstup do Argentiny povinná ani nutná (stav dne 5.4.2013) Časový posun: 4 hodiny (když se v Evropě obědvá, v Argentině se teprve snídá).

Počasí

Pro argentinskou oblast Corrientes je charakteristické subtropické klima. V rybářské sezóně se teploty pohybují mezi 18-35°C, teplota vody kolísá mezi 20-25°C. Srážky jsou spíše výjimečné, ale mohou přijít v podobě přívalových dešťů nebo tropických lijáků, které zpravidla trvají jen několik minut nebo hodin. Vhodným oblečením jsou trekové sandály nebo jiná lehká sportovní obuv, lehká košile nebo triko, krátké kalhoty / bermudy, čepice s kšiltem a brýle chránící proti slunci.

Další aktivity

vodopady IguazuNávštěvníci se na řece Paraná mohou kromě rybářského programu věnovat koupání a slunění. Voda v řece je čistá, na několika místech jsou hezké písčité pláže.
V průběhu rybaření a při cestování v provinciích Corrientes a Missiones jsou dobré podmínky pro pozorování tropické a subtropické přírody (opice vřešťani, velcí hlodavci – kapybary, rybožraví krokodýli – kajmani a množství druhů ptáků včetně volavek, orlů, papoušků a tukanů).

Rybaření na řece Paraná je snadno možné kombinovat s návštěvou přírodní rezervace Esteros del Iberá (mokřady s množstvím ptáků a zvěře) nebo tropického pralesa a vodopádů na řekách Uruguay a Iguazú.

8/185.jpg8/186.jpg8/187.jpg8/188.jpg8/189.jpg

Termíny a ceny

Termíny pobytů
Rybářská sezóna je v říjnu, listopadu, lednu, únoru a březnu. Nejoblíbenější jsou týdenní pobyty, ale je možné zajistit i kratší, případně delší rybářské výpravy

 dorado - kujaba z reky Parana

Ceny

pirana - palometa z reky ParanaGolden Dorado Fishing mini
4x nocleh s plnou penzí včetná nápojů v Golden Dorado Lodge, 3 dny rybaření na řece Paraná s rybářským průvodcem (1 průvodce s lodí pro 2 rybáře), transfery z letiště Corrientes do místa pobytu a zpět – 1.800 USD / osobu.

Golden Dorado Grand Slam
7x nocleh s plnou penzí včetná nápojů v Golden Dorado Lodge, 6 dní rybaření na řece Paraná s rybářským průvodcem (1 průvodce s lodí pro 2 rybáře), transfery z letiště Corrientes do místa pobytu a zpět – 2.800 USD / osobu.
V závislosti na sezóně a počasí je možné pro zpestření rybolovu 1-3 noclehy zajistit v rybářském hotelu asi 70 km od Golden Dorado Lodge.

Iberá
2x nocleh s plnou penzí včetně nápojů na haciendě u řeky Corrientes, 2 dny rybaření s rybářským průvodcem (1 průvodce s lodí pro 2 rybáře), transfery z Golden Dorado Lodge na haciendu a zpět – 1.200 USD / osobu.

tlama dorada je plna ostrych zubuUvedené ceny zahrnují:

Ceny nezahrnují:

Další náklady

V místě pobytu se dále hradí:

vecerni muskareni na rece Parana

Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Argentina - řeka Paraná.