Rybolov na souostroví Maledivy

Korálové atoly, které tvoří souostroví Maledivy, jsou právem považovány za jeden z přírodních divů světa. Přestože v okolí atolů domorodí rybáři již po staletí loví obrovské tuňáky, je sportovní rybaření na Maledivách novinkou.
U hotelů a na obydlených ostrovech je rybolov zpravidla zakázán, nicméně v souostroví je stále několik stovek neobydlených ostrovů a ostrůvků, k jejichž liduprázdným břehům se s námi můžete vydat na palubě obytných lodí.
Rybářské safari na Maledivách je výpravou do pohádkového světa tropických ostrovů a korálových útesů.

kranas obrovský - GT ulovený na poppLovené druhy ryb

Na Maledivách loví sportovní rybáři především následující druhy ryb: kranas obrovský (GT, 3-50 kg), kranas modroploutvý (bluefin, 1-8 kg), kranas duhový (rainbow-runner, 2-10 kg), pelamida úzkoústá (wahoo, 5-20 kg), zlak nachový – koryféna (dorado, 2-15 kg), barakuda (1-20 kg), kanici (grouper, 1-50 kg), chňapali (snapper, 0,5-20 kg), tuňák pruhovaný (bonito, 0,5-3 kg), tuňáci (10-100 kg), rejnok (od 5 kg), žralok (od 2 kg), plachetník (20-60 kg), mečoun (od 20 kg), albula (bonefish: 0,5-3 kg), korálové ryby (čtverzubci, pyskouni, ostenci, bodloci, pruhatci, chrochtalové...).

Více informací o jednotlivých druzích ryb naleznete v horním menu „Druhy ryb“.

8/130.jpg8/131.jpg8/132.jpg8/133.jpg8/134.jpg

8/110.jpg8/111.jpg8/112.jpg8/113.jpg8/114.jpg

Rybářská sezóna

Rybolov je na Maledivách možný celoročně, nicméně s ohledem na počasí je optimální období pro rybářské výpravy od listopadu do dubna. Denní teploty se celoročně pohybují od 28 do 35°C a ani noční neklesají pod 25°C. Teplota vody se pohybuje okolo 29°C.

Kombinace rybolovu a bydlení na lodi dává rybářům možnost věnovat se svému koníčku prakticky „24 hodin denně“.

8/135.jpg8/136.jpg8/137.jpg8/138.jpg8/139.jpg

zdolávání ryby z rybářské loděRybolov

Rybaři se téměř výhradně z lodí. Při pobytech-rybářském safari na lodi kategorie STANDARD se bydlí a rybaří na palubě jedné a téže lodě. Na lodích kategorií LUX a EXCLUSIVE bydlí hosté na palubě obytné lodě a rybaří z doprovodných motorových lodí.

Rybaření je možné rozdělit do čtyř skupin: přívlač z lodě na okraji korálového útesu, přívlač a muškaření ze břehu (na písčitých mělčinách a korálových útesech), trolling a lov u dna z lodě (jigging a lov na přírodní nástrahy).

Způsoby rybolovu

Přívlač z lodě je nejoblíbenějším a nejsportovnějším způsobem rybolovu na Maledivách. Loví se především na hranách korálových útesů, v okolí mělčin a v proudících sundech mezi ostrovy, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy, stickbaity, jerky), případně na rychle vláčené jig-streamery nebo twistery/rippery. Druhy lovených ryb: především kranasi, rainbow-runner, barakuda, tuňák pruhovaný, wahoo. Vzácněji plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.

Přívlač z ostrovů a korálových útesů je možná na povrchové wobblery (poppy, stickbaity), ale vzhledem na množství korálů a bojovnosti ryb dochází velmi často ke ztrátám nástrah i úlovků.  Z pobřeží se loví především kranasi, barakuda, kanici, chňapali a korálové ryby.

8/120.jpg8/121.jpg8/122.jpg8/123.jpg8/124.jpg

Lov na rybu nebo kousky ryb u dna je oblíbenou relaxací především ve večerních a nočních hodinách. Rybaří se na hloubkách 10-50 m na větší nebo menší kousky ryb, filety ryb nebo celé ryby na udici zatížené olovem o zátěži 20-200 g (podle hloubky, síly proudu a velikosti nástrah). Mezi obvyklé úlovky patří kanici, chňapali, tuňáci, korálové ryby, rejnoci, žraloci.

8/115.jpg8/116.jpg8/117.jpg8/118.jpg8/119.jpg

jigging - zdolávání kaniceLov na jig – speedjigging je efektivní především z menších rybářských lodí, které snáze mění stanoviště.
Loví se především na hloubkách 20 - 80 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-400 g.
Na Maledivách se na jigy loví především kranasi, kanici, chňapali, barakudy, tuňáci a korálové ryby.

Trolling – přívlač za jedoucí lodí je oblíben především jako relaxační doplněk přívlačí a jiggingem unavených rybářů. Jedná se způsob rybolovu, který zvládnou i méně zkušení a fyzicky méně zdatní rybáři.
Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery.
Mezi nejčastější úlovky patří pelamida-wahoo, tuňák žlutoploutvý, zlak-dorado, barakuda, plachetník, mečoun.

8/125.jpg8/126.jpg8/127.jpg8/128.jpg8/129.jpg

Na umělou mušku se v mělčinách obklopujících ostrovy a korálové útesy loví albuly (bonefish), malí kranasi (především bluefin) a korálové ryby.

Podrobné informace o způsobech rybolovu naleznete v horním menu "Způsoby rybolovu"

plachetníkRybářské lodě

Ačkoli je kapacita lodí projektována na 6-15 osob, může na jedné lodi současně rybařit nejvýše 4-6 rybářů. Na lodi kategorie STANDARD se rybaří přímo z přední nebo zadní části paluby, ze střechy a případně z malé motorové lodě. V případě pobytu na lodi kategorie LUX probíhá rybolov z rybářských lodí-dhoni ev. z lodní zádi (večerní lov na jig nebo na položenou-na kousky ryb). Jestliže je na lodi kategorie LUX více rybářů, je možné zajistit další rybářskou loď-dhoni. V případě pobytu na lodi kategorie EXCLUSIVE probíhá rybolov z rybářské lodě-dhoni a z motorových lodí.

Všechny lodě jsou řízené místními kapitány, kteří znají prostředí, mají zkušenosti se sportovním rybařením a umí manipulovat s loděmi tak, aby zákazníci mohli efektivně rybařit.

Na lodích kategorie STANDARD není k dispozici žádné rybářské vybavení (pouze držáky na pruty a gaf), zákazníci si musí přívézt vybavení vlastní (ev. zapůjčit před odletem). Na lodích kategorie LUX a EXCLUSIVE je možné po předchozí objednávce/dohodě zapůjčení základního vybavení pro trolling a případně i jigging a popping.

Ubytování a strava

Ubytování je na motorových lodích v jednolůžkových nebo dvoulůžkových kajutách, strava formou plné penze. Kuchaři připravují jídla indické a kreolské kuchyně. Nápoje (pivo, balenou vodu a limonády) je možné zakoupit za evropské ceny. K dispozici jsou tři kategorie lodí: STANDARD, LUX a EXCLUSIVE

Na všech lodích jsou jedno- a dvoulůžkové kajuty s vlastní sprchou a WC, kuchyně, jídelna, kapitánský můstek, TV-DVD, echolot, GPS, generátor el. proudu a otevřená paluba. U každé lodě je k dispozici malý motorový člun. Zatímco lodě standard jsou dlouhé 14-20 m, lodě lux a exclusive 25-30 m. Lodě kategorie lux a exclusive mají vlastní desalinační jednotku na výrobu pitné vody, klimatizované kajuty, bar a společenskou místnost. Úroveň ubytování a stravy na lodích standard odpovídá hotelu kategorie* a úroveň na lodích lux a exclusive hotelu kategorie ****. Optimální velikost skupiny na lodi kategorie standard je 4-6 osob, na lodi kategorie lux a exclusive 8-14 osob. Náplň dne je zcela v režii zákazníků - záleží jen na jejich přání, kolik času chtějí věnovat rybaření, kolik času lenošení na pláži nebo šnorchlování či potápění. Zatímco na lodích standard je rybolov možný přímo z přední nebo zadní paluby ev. ze střechy, na lodích lux a exclusive jsou jen omezené možnosti rybaření na zádi a vlastní rybolov probíhá z motorové lodě-dhoni délky 10-12 m nebo z malé motorové lodě. Současně může z lodě kategorie standard nebo z dhoni doprovázející loď kategorie lux, resp. exclusive rybařit nejvýše 5-6 osob.

Lodě kategorie STANDARD

Jednoduché lodě vhodné pro skupiny rybářů, kteří se navzájem znají, nezáleží jim na komfortu, ale přijíždějí na Maledivy především rybařit a to pokud možno "24 hodin denně". Obsaditelnost lodě: 4-6 zákazníků + 3-4 osoby personál. Na lodi jsou jednolůžkové, případně dvoulůžkové kajuty s ventilátorem, sprchou a WC, společná paluba-jídelna a prostor pro rybaření na přídi, střeše a zádi lodě.

8/95.jpg8/96.jpg8/97.jpg8/98.jpg8/99.jpg

Lodě kategorie LUX

Komfortní lodě vhodné pro rybáře i relaxační pobyty spojené s rybařením, případně potápěním a dalšími aktivitami. Obsaditelnost lodě: 12-16 zákazníků + 8-14 osob personál. Na lodi jsou dvoulůžkové, případně třílůžkové klimatizované kajuty s TV-DVD, sprchou a WC, společenská paluba s TV-DVD, paluba-jídelna, bar a paluba určená ke slunění. K dispozici je dle programu výpravy a trasy rovněž kompletní vybavení pro potápění, potápěčský instruktor, surfařský instruktor, kajak, vodní lyže apod. Rybolov probíhá z doprovodných motorových lodí-dhoni délky 10-12 m.

8/100.jpg8/101.jpg8/102.jpg8/103.jpg8/104.jpg
 

Lodě kategorie EXCLUSIVE

Komfortní lodě vhodné pro rybáře i relaxační pobyty spojené s rybařením, případně potápěním a dalšími aktivitami. Rybářské výpravy doprovází profesionální rybářský průvodce (Evropan). Obsaditelnost lodě: 8-12 zákazníků + 6-10 osob personál. Na lodi jsou dvoulůžkové, případně jednolůžkové klimatizované kajuty se sprchou a WC, společenská paluba s TV-DVD, paluba-jídelna, bar a paluba určená ke slunění. K dispozici je dle programu výpravy a trasy rovněž kompletní vybavení pro potápění, potápěčský instruktor, surfařský instruktor, rybářský průvodce apod. Rybolov probíhá z doprovodné motorové lodě-dhoni délky 10-12 m nebo z malých motorových lodí.

8/105.jpg8/106.jpg8/107.jpg8/108.jpg8/109.jpg

Posádka lodí Každou loď řídí místní kapitán, posádku tvoří dále nejméně dva lodníci, kuchař a jeho pomocník. Personál lodí nejsou rybářští průvodci, nicméně mají zkušenosti s výběrem lovišť a vyhledáváním ryb. Výprav lodí exclusive a některých výprav na lodích standard a lux se účastní evropský rybářský průvodce (viz "termíny a ceny").

Doprava

relaxace na paluběLetecky z Prahy do Male s přestupem ve Vídni, Frankfurtu nebo Emirátech (9-11 hodin letu). Možnost cestování na přímých letech z Vídně, Mnichova nebo Frankfurtu (9 hodin letu). Standardně je v ceně letenky v ekonomické třídě zavazadlo o hmotnosti 20 kg, ale je možné rezervovat letenky, kde v základní ceně je zavazadlo o hmotnosti 30 kg. Z Male následně putování obytnou lodí po atolech severně nebo jižně od Male.

Na základě požadavků zákazníka je možné zajistit transfer hydroplánem nebo malým letadlem z Male do odlehlejších částí souostroví a rybaření na vzdálenějších lovištích.

Další aktivity

Rybářské safari po maledivských atolech je vhodné zpestřit koupáním a především šnorchlováním v okolí korálových útesů. Možnosti zajištění kompletního potápěčského vybavení a služeb potápěčského instruktora.

8/140.jpg8/141.jpg8/142.jpg8/143.jpg8/144.jpg

Termíny

Zpravidla připravujeme týdenní výpravy od listopadu do března, nicméně aranžmá pobytu je možné prodloužit a přizpůsobit požadavkům zákazníka.
V termínech 22.2.-3.3. a 3.-11.3. se rybářského safari účastní zástupce cestovní kanceláře PEPA.

kanic ulovený na poppCeny

Kategorie standard: cena týdenního rybářského safari se pohybuje od 35.000 do 52.000 Kč (cca 1.400-2.100 USD) za osobu ve skupině 4-6 rybářů (cena se pohybuje dle sezóny a počtu osob na palubě).

Kategorie lux: cena týdenního rybářského safari se pohybuje od 52.000 do 70.000 Kč (cca 2.100-2.900 Euro) za osobu ve skupině 6-14 osob (cena se pohybuje dle sezóny a počtu osob na palubě). Pro každých 4-6 rybářů je k dispozici jedna rybářská loď-dhoni délky 10-12 metrů.

Kategorie exclusive: cena týdenního rybářského safari se pohybuje od 63.000 do 80.000 Kč (cca 2.300-2.900 Euro) za osobu ve skupině 8-12 osob (cena se pohybuje dle sezóny a počtu osob na palubě). Skupina rybářů má vždy k dispozici 3 rybářské lodě (jednu velkou dhoni délky 10-12 m a dvě motorové lodě délky 5-6 m).

Cena vždy zahrnuje transfery z letiště na palubu lodi a zpět, 7x nocleh s plnou penzí, 6 dní rybolovu včetně příslušných povolení, místní daně, T-GST a turistické poplatky.

Prodloužení pobytu je možné za příplatek.

Další náklady

Letenky Praha – Male – Praha (s přestupy) včetně letištních poplatků – od 20.000 Kč Možnost zajištění letenek na přímých linkách z Evropy a letů se zvýšenou hmotností zavazadel přepravovaných v základní ceně letenky.

Přesnou cenovou nabídku sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

POZOR: současně s potvrzením rezervace doporučujeme začít cvičit a navštěvovat posilovnu, protože Vás čeká nahazování těžkých nástrah i zdolávání velkých a extrémně bojovných ryb.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Maledivy.