Namibie - lov žraloků a příroda Afriky

Lov žraloků a smuh z namibijských pláží je světovým unikátem – snad nikde jinde na naší planetě není s takovou pravděpodobností, či spíše jistotou, možné ulovit ze břehu velké mořské dravce, jejichž hmotnost nezřídka převyšuje váhu rybáře.

Většinu návštěvníků překvapí Namibie svou čistou a zachovalou přírodou i všeobecným pocitem pohody a bezpečí – ne nadarmo se o Namibii říká, že je „africkým Německem". Ostatně stopy po německém koloniálním vlivu naleznete nejen v architektuře zdejších měst a osad, ale také v kvalitě namibijských silnic, zásobení místních obchodů i útulnosti barů a hospůdek.

zralok bronzovy 240 cm, cca 80 kgDruhy ryb

Při rybolovu z pláží na namibijském pobřeží Atlantiku se loví především žraloci a smuhy.

Hlavní lovenou trofejní rybou je žralok bronzový (Carcharhinus brachyurus, anglicky bronze whaler shark nebo copper shark, případně narrowtooth shark). Běžné jsou úlovky „bronzáků" délky 2-2,6 m (60-90 kg), ale čas od času se podaří ulovit i exempláře délky nad 3 m, jejichž hmotnost se blíží ke dvěma metrákům.

Kromě žraloků bronzových se z namibijských pláží loví rovněž žraloci sedmižábří (Notorynchus cepedianus, Cowshark, broadnose sevengill shark), kteří dosahují délky do 2 m (do 60 kg) a žraloci hladkouni: často se loví tečkovaný hladkoun Triakis megalopterus (spotted gullyshark, sharpstooth-houndshark), který dorůstá zpravidla délky 110-160 cm (do 50 kg) a rovněž v evropských vodách rozšířený hladkoun obecný (neboli žralok šedý, Mustelus mustelus , smoothhound nebo houndshark), který zřídka bývá delší než 130 cm (cca 12 kg). Mezi velmi časté menší lovené žraloky patří rovněž pilohřbet kroužkový (Rhinobatos annulatus , anglicky lesser guitarshark nebo lesser sandshark), jehož anglický název „žralok kytarový" pochází od tvaru těla této paryby při pohledu shora. Játra a části těla pilohřbetů jsou výbornou nástrahou na velké žraloky bronzové.

8/372.jpg8/373.jpg8/374.jpg8/375.jpg8/376.jpg

Mezi ojedinělé, ale nikoli vzácné úlovky na pobřeží Namibie patří žralokům příbuzná chimérovka kapská  (Callorhinchus capensis , Elephant fish – ratfish – chimera), která stejně jako žraloci a rejnoci nemá kostěnou, ale chrupavčitou kostru a zoologicky patří mezi paryby.

8/377.jpg8/378.jpg8/379.jpg8/380.jpg8/381.jpg

smuha - kabeljou 70 cmVětšina místních, tedy namibijských a jihoafrických rybářů však neloví na mořském pobřeží žraloky, ale jejich cílem je primárně lov stříbřitých smuh (Argyrosomus coronus , afrikánsky kob, anglicky kabeljou nebo drum), které mají velmi chutné maso strukturou podobné candátímu. Běžná velikost lovených smuh se pohybuje od 40 do 70 cm, výjimečně jsou loveny i exempláře délky 100-140 cm.

Při lovu smuh se občas podaří ulovit i menší ale rovněž velmi chutné mořany: Diplodus sargus (blacktail nebo whitebream) připomíná velikostí i tvarem těla cejnka, zatímco zavalitější  mořan Lithognathus aureti  (westcoast steenbras) může dosáhnout i hmotnosti  přes 5 kg.

Nástrahy rybářů však kromě žádaných úlovků nezřídka atakují i ryby nechtěné. Na namibijském pobřeží je takovým nechtěným, ale za to častým úlovkem sumec křížovec kočkohlavý (Galeichthys feliceps, white seacatfish), který dorůstá obvykle jen délek okolo 40 cm, ale díky své žravosti je schopen během pár vteřin zlikvidovat pečlivě nastraženou nástrahu na metrákového žraloka. Při vylovování  křížovce mějte na paměti, že paprsky jeho hřbetní a prsních ploutví  mají jedovatý trn, který může způsobit bolestivá zranění.

8/382.jpg8/383.jpg8/384.jpg8/385.jpg8/386.jpg

Vyrazíte-li rybařit na oceán u pobřeží Namibie s lodí, pak můžete kromě výše uvedených druhů ryb lovit rovněž barakudám nebo wahoo podobné pamakrely jižní  (místní název snoek, vědecký název Thyrsites atun). Štíhlé pamakrely dosahují běžně délek okolo 140 cm (cca 10 kg) a jejich hejna připlouvají ke břehům Namibie od listopadu do února.

zdolavani zralokaRybolov

Rybářský revír a sezóna

Rybolov z pláží je populární na celém pobřeží Namibie, ale mezi nejlepší patří především loviště severně od městečka Henties Bay a některé úseky pobřeží v Národním parku Skeleton Coast (Pobřeží koster). Žraloci se loví na pobřeží celoročně, ale nejlepších úlovků bývá zpravidla dosaženo od října do dubna. Hlavní sezóna lovu smuh a pamakrel je od listopadu do ledna.

8/357.jpg8/358.jpg8/359.jpg8/360.jpg8/361.jpg

Průvodci a vybavení

Vzhledem k charakteru lovených ryb i způsobu rybolovu se bez profesionálního rybářského průvodce neobejdete. Výběr loviště s ohledem na aktuální počasí, příprava nástrah, navazování udic, nastražení a nahození i více než 500 g těžkých nástrah čtyřmetrovým prutem s multiplikátorem a koneckonců u vylovení zdolaných žraloků z příboje - to vše se odehrává plně v režii profesionálního rybářského průvodce. Jeden rybářský průvodce s pomocníkem pečuje zpravidla současně o 4-8 rybářů.

8/362.jpg8/363.jpg8/364.jpg8/365.jpg8/366.jpg

lov zraloku z plazeVeškeré nástrahy, pruty, navijáky, návazce apod. zajišťuje rybářský prvodce. Zpravidla se používají jednodílné čtyřmetrové pruty (vrhací zátěž 500-1000 g) s multiplikátory (např. Daiwa Saltist 50h nebo Avet) s monofilním vlascem o průměru 0,6 mm. Jako nástraha slouží při lovu žraloků obvykle 200-400-gramové kousky makrel nebo malých žraloků napíchnutých na dva jednoháčky a nastražované v montáži se 150-300-gramovými olovy do písku. Při lovu smuh a mořanů postačí samozřejmě nastražit podstatně menší kousky ryb.

zralok bronzovy 237 cmNahazování těžkých montáží na žraloky do vzdálenosti 50-100 m není vůbec snadné a bez pomoci profesionálního průvodce se neobejdou ani velmi zkušení rybáři.

Nahozené pruty je možné umístit do držáku nebo držet v ruce, resp. ve zdolávacím-bederním pásu. Záběry žraloků jsou obvykle velmi razantní a nekompromisní, ale rozeznání a zaseknutí záběru smuhy vyžaduje určitý cit a cvik.

V případě příznivého počasí je možné u pobřeží Namibie rybařit i z lodí. Žraloci se z lodí loví obvykle na plavanou (kusy ryb nahozené se splávkem z balónku na hloubce okolo 7 m, oblíbené jsou pilkrovací pruty délky cca 150 cm, třídy 30-50 liber s multiplikátorem).

Smuhy, mořani a pamakrely se loví na kousky masa spuštěné ke dnu (vhodné jsou lehké vláčecí/jigovací pruty délky okolo 150 cm, třídy 10-30 liber/resp. vrhací zátěž 40-100 g).

8/367.jpg8/368.jpg8/369.jpg8/370.jpg8/371.jpg

Smuhy, mořany a pamakrely je za určitých podmínek možné lovit i na přívlač (rippery, twistery a rotačky, prut délky cca 270 cm o vrhací zátěži 30-100 g).

Počasí

Ačkoli má většina vnitrozemí Namibie pouštní charakter a počasí odpovídá podmínkám tropů nebo subtropů, pobřeží Namibie se díky chladivému účinku studeného mořského proudu těší příjemnému klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží Namibie pohybují mezi 18-35°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 12-18°C. Rybaří se obvykle na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách.

Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.

Ubytování a strava

rybarsky penzion v rekreacni zone na pobreziZákladnou pro rybářské výpravy na pobřeží Namibie je rybářský pension rodinného typu v městečku Henties Bay.

V jednoduše, ale čistě zařízeném pensionu jsou k dispozici tři dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, patio-terasa, jídelna, společenská místnost-hala s TV, krbem a barem

Možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě (wi-fi).

Strava formou plné penze. Kuchařka a majitel pensionu připravují jídla mezinárodní kuchyně z místních surovin – ryb, kuřat, kvalitního hovězího a zvěřiny.

Snídaně a večeře jsou podávány v pensionu, obědy jsou formou balíčku-sendviče v průběhu rybaření.

Namibijská kuchyně je z velké části založená na mase – namibijské hovězí je kvalitou srovnatelné s argentinským, na pobřeží jsou dostupné čerstvé krevety i plody moře a nabídka steaků z místní zvěřiny potěší každého „masožravce".

Složení jídelníčku je možné přizpůsobit přáním i případným dietám hostů. Nápoje (balená voda, limonády, káva, čaj, pivo a víno) je možné zakoupit v pensionu za velmi příznivé ceny.

Nealkoholické nápoje podávané chlazené v průběhu rybaření jsou v ceně pobytu. Ročníková vína a značkové lihoviny je možné zakoupit za přívětivé ceny v pensionu nebo v místním obchodu.

8/387.jpg8/388.jpg8/389.jpg8/390.jpg8/391.jpg

V rámci týdenního pobytu je s ohledem na zpestření rybolovu obvykle součástí aranžmá dvoudenní pobyt v rybářském hotelu v Národním parku Skeleton Coast. Hotel je kategorie 2-3***. Ubytování v bungalovech s příslušenstvím, nechybí restaurace, kde se podávají snídaně a večeře.

Doprava

doprava na loviste je v terennich autechZ Prahy, Vídně, Frankfurtu nebo Mnichova létá do Namibie celá řada spojů (doba letu celkem cca 10 hodin). Lety z Prahy a z Vídně jsou s přestupem.

Z letiště Windhoek následuje čtyřhodinový transfer autem nebo mikrobusem do rybářského pensionu na pobřeží.

Možnost zajištění kratšího transferu z letiště Walvis Bay (1,5 hodiny jízdy autem).

Z rybářského pensionu dopraví rybáře na loviště jejich průvodce v terénním automobilu (10-30 minut jízdy). V rámci týdenního pobytu se v případě zájmu hostů rybaří i na vzdálenějších lovištích do 300 km od Henties Bay (doprava autem, nocleh v rybářském hotelu/pensionu v místě rybaření).

Vstupní formality

zirafaObčané ČR a SR cestující do Namibie musí mít cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Namibie s platným vstupním vízem.

Žádná očkování nejsou pro vstup do Namibie povinná ani nutná (stav dne 2.1.2014).
Časový posun: +1 hodina oproti SEČ.

Další aktivity - výlety a safari

Návštěvníci Namibie se mohou kromě rybářského programu věnovat i poznávání přírody, měst, obyvatel a historie této atraktivní africké země.

V rámci jednodenních výletů jsou z Henties Bay dostupné následující zajímavosti:

- kolonie lachtanů jihoafrických (cca 50 km, 40 minut autem), v kolonii bývá od listopadu do února i přes 100.000 lachtanů

8/352.jpg8/353.jpg8/354.jpg8/355.jpg8/356.jpg

- města Swakopmund (hodina autem) a Walvis Bay (1,5 hodiny autem) jsou přijemná pobřežní letoviska, s uvolněnou atmosférou, jejichž centra si zachovala mnohé z dob německé koloniální nadvlády. U Walvis Bay je kolonie plameňáků.

- hornické městečko Uis (1,5 hodiny autem), v jehož okolí jsou naleziště polodrahokamů i místa výskytu zajímavých pouštních rostlin (welwitschia podivná, adenie) i zvířat (antilopy, přímorožci, zebry...)

8/392.jpg8/393.jpg8/394.jpg8/395.jpg8/396.jpg
8/397.jpg8/398.jpg8/399.jpg8/400.jpg8/401.jpg

cestovani v terennim camperuRybářům doporučujeme kombinaci rybářského pobytu s několika výlety nebo týdenním okruhem po turisticky nejatraktivnějších místech severní Namibie. Mezi oblíbená a snadno dostupná místa patří např.: písečné duny u Sossuvlei, pouštní kaňon Sesriem, kolonie plameňáků u Walvis Bay, kolonie lachtanů jihoafrických na Cape Cross, zkamenělý les a skalní rytiny u Twyfelfontein, domorodé osady kmene Himba, vodopády Epupa, Národní park Etosha.
U všech výše uvedeních míst naleznete kvalitní a stylové ubytovací kapacity. Cestovat můžete v klasickém osobním automobilu, mikrobusu nebo v teréních autech, případně v terénních autech-camperech se stanovou nástavbou na střeše, lednicí a kompetním vybavením pro táboření.

8/412.jpg8/413.jpg8/414.jpg8/415.jpg8/416.jpg
8/417.jpg8/418.jpg8/419.jpg8/420.jpg8/421.jpg

Počasí

zralok - hladkounAčkoli má většina vnitrozemí Namibie pouštní charakter a počasí odpovídá podmínkám tropů nebo subtropů, pobřeží Namibie se díky chladivému účinku studeného mořského proudu těší příjemnému klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží Namibie pohybují mezi 18-35°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 12-18°C. Rybaří se obvykle na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Čepice a brýle proti slunci jsou s ohledem na intenzitu slunečního záření v podstatě nutností.

Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.

Vhodným oblečením pro výlety a safari ve vnitrozemí jsou trekové sandály nebo lehké pohorky či jiná lehká sportovní obuv, lehká košile nebo triko, krátké kalhoty / bermudy, čepice s kšiltem a brýle chránící proti slunci.

Koupání v moři není v Namibii oblíbenou zábavou, především vzhledem k obvyklé teplotě vody, mořskému proudění a příboji.

8/402.jpg8/403.jpg8/404.jpg8/405.jpg8/406.jpg
8/407.jpg8/408.jpg8/409.jpg8/410.jpg8/411.jpg

zralok bronzovy 242 cmTermíny a ceny

Termíny pobytů

Hlavní rybářská sezóna je od října do dubna.

Nejoblíbenější jsou týdenní pobyty, ale je možné zajistit i kratší, případně delší rybářské výpravy nebo kombinaci rybaření a safari.

Ceny

Varianta „Den"
1 den lovu žraloků z pláží s profesionálním průvodcem včetně ubytování v rybářském pensionu – 4.000 Kč za osobu ve skupině 4-6 osob.

Varianta „4 dny"
4x nocleh v rybářském pensionu, 3 dny lovu žraloků a smuh z pláží – 14.000 Kč za osobu ve skupině 4-6 osob.

Varianta „Týden"
Týdenní pobyt na několika místech namibijského pobřeží - 5x nocleh v rybářském pensionu a 2x v rybářském hotelu, 6 dnů rybolovu – 38.000 Kč za osobu ve skupině 4-6 osob.

chimerovka kapskaVýše uvedené ceny zahrnují:

Ceny nezahrnují:

Další náklady – fakultativně je možné zajistit:

Uvedené ceny pronájmů automobilů jsou včetně pojištění vozu CDW, místních poplatků, daní a 400 km na den pronájmu.

8/347.jpg8/348.jpg8/349.jpg8/350.jpg8/351.jpg

V místě pobytu se dále hradí:

lov zraloku z plaze

Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v EUR nebo Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy, případně se tyto platby provádějí v místní měně v místě pobytu v závislosti na rozsahu čerpaných služeb.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Namibie.