Mořský rybolov v jižním Egyptě

Egyptské pobřeží Rudého moře, to nejsou jen pláže s hotely a korálové útesy obklopené množstvím turistů. V jižní polovině Egypta při hranici se Súdánem jsou stále ještě stovky kilometrů opuštěného pobřeží a bezpočet korálových útesů, kam jen zřídka přijedou lodě s potápěči nebo jachtaři. Celá zóna je vojenským prostorem, kam je vstup omezen a tak zde nejsou ani lodě domorodých rybářů. Ti zde koneckonců nemohou rybařit už proto, že v moři plném mělčin a útesů je složitá plavba a téměř nemožný komerční lov do sítí.
Sportovním rybářům připraveným na fyzicky náročnou povrchovou přívlač nebo jigging se zde proto otevírá bezpočet lovišť kranasů, kaniců, tuňáků, chňapalů, barakud...

Druhy ryb

tunak jednobarvy - dogtooth uloveny na jigVe vodách Rudého moře se loví především následující druhy ryb: kranas obrovský  (GT, 1-50 kg), kranas modroploutvý (bluefin, 1-8 kg), kranas duhový (rainbow-runner, 2-8 kg), královská makrela (king mackerel, 5-20 kg), pelamida – makrelovec (wahoo, 5-20 kg), zlak nachový – koryféna (dorado, 2-10 kg), barakuda (1-20 kg), kanic (grouper, 1-30 kg), chňapal (snapper, 0,5-10 kg), tuňák pruhovaný-bonito (0,5-3 kg), tuňáci (5-100 kg), jobfish (2-8 kg), rejnok (od 5 kg), žraloci (od 2 kg), plachetník (10-30 kg), korálové ryby (pyskouni, čtverzubci, ostenci, bodloci, pruhatci, chrochtalové...).

8/190.jpg8/191.jpg8/192.jpg8/193.jpg8/194.jpg

Rybolov

Rybářská sezóna začíná v Rudém moři v říjnu a končí v červnu.

Rybaří se obvykle z motorových lodí délky 8,8 metru řízených rybářským průvodcem a kapitánem. K dispozici jsou rybářské lodě vhodné pro 2-4 rybáře, které mají centrální-obchozí řídící pult se stříškou, dva motory o výkonu 40-80 HP, echolot-GPS-mapový plotr, VHF-vysílačku, držáky na pruty a držáky pro trolling.
Hostům je na palubě každé rybářské lodě k dispozici chladicí box s nápoji.
Po předchozí objednávce je možné zapůjčení kvalitního vybavení pro trolling, jigging a popping a zakoupení vhodných nástrah.

8/195.jpg8/196.jpg8/197.jpg8/198.jpg8/199.jpg

kanic uloveny na jigRybáři cestující na obytné-mateřské lodi mohou v omezené míře rybařit přímo z obytné lodě - z přední nebo zadní paluby. Trolling – přívlač za jedoucí lodí a lov ryb na přírodní nástrahy u dna jsou z mateřské lodi možné téměř za každého počasí. S ohledem na počasí, mořské proudy a charakter korálových útesů jsou přívlač-popping a jigging možné z mateřské lodi jen za ideálních povětrnostních podmínek.
Rybáři, kteří se chtějí zaměřit na přívlač-popping a jigging, loví ryby z doprovodných rybářských motorových lodí délky 8,8 m. Na základě objednávky mohou mateřskou-obytnou loď doprovázet jedna nebo dvě rybářské lodě.

Kromě egyptského rybářského průvodce hovořícího plynně anglicky, který je zároveň spolumajitelem lodí a ve zdejších vodách rybaří více než 10 let, je větší část sezóny součástí teamu rovněž evropský rybářský průvodce hovořící anglicky, německy a francouzsky. Na základě požadavků klientů může skupinu doprovázet i český nebo slovenský zástupce cestovní kanceláře.

Rybolov začíná ráno mezi sedmou a osmou hodinou a po přestávce na oběd pokračuje do západu slunce (cca 17.00-18.00). Noční rybolov je v závislosti na počasí, charakteru kotviště a požadavcích zákazníků možný ze zadní části paluby mateřské lodě.

8/215.jpg8/216.jpg8/217.jpg8/218.jpg8/219.jpg

Způsoby rybolovu a vybavení

Výběr optimálního vybavení k rybolovu je do značné míry osobní záležitostí, nicméně je dobré si ujasnit, jak velké ryby hodláte lovit a tomu následně přizpůsobit nejen techniku rybolovu, ale také vybavení.

Přívlač z lodě
privlac z lodeLoví se především na hranách korálových útesů a v okolí mělčin, nejčastěji na povrchové wobblery (poppy, stickbaity a jerky), případně na rychle vláčené jigy, jig-streamery nebo twistery/rippery.
Druhy lovených ryb: především kranas obrovský a modroploutvý, chňapal, barakuda, tuňák pruhovaný, královská makrela. Vzácněji kranas duhový, větší druhy tuňáků a kaniců.
Chcete-li ulovit velké kranasy nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit své vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-3 metry s vrhací zátěží 150-300, spolehlivý naviják s brzdnou silou nejméně 20 kg a šňůru o nosnosti nejméne 35 kg. Doporučujeme např. naviják Daiwa Saltiga 6.500 nebo Shimano Stella/Twin Power 10.000 SW v kombinaci s pětidílným prutem Shimano Caranx Kaibutsu STC 250 / 287 cm nebo pětidílným prutem Balzer Alegra – Wels Spin 275 cm. Další alternativou prutů dostupných v evropských rybářských obchodech jsou pruty určené pro lov sumců na přívlač, bohužel se obvykle dodávají v dlouhé transportní délce nevhodné pro cestování.

8/220.jpg8/221.jpg8/222.jpg8/223.jpg8/224.jpg

Lov na rybu u dna
kanic byl behem zdolavani napaden barakudouLoví se především na hloubkách 20-50 m na větší nebo menší kousky ryb, filety ryb nebo celé ryby na udici zatížené olovem o zátěži 30-100 g (podle hloubky, síly proudu a velikosti nástrah).
Druhy lovených ryb: především kanici, chňapali, tuňáci, korálové ryby, rejnoci, žraloci.
Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení. Často i na hloubkách pod 20 m může nástraha zaujmout ryby o hmotnosti nad 30 kg.

Lov na jig - speedjigging
Loví se především na hloubkách 40-100 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-400 g. S nástrahou je možné rychle pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet. Pohyby je nutné provádět velmi rychlé, proto se také tento způsob rybolovu nazývá speedjigging. Jedná se o fyzicky nejvíce namáhavý způsob lovu ryb udicí.
Druhy lovených ryb: především kanici, chňapali, kranasi, barakudy, tuňáci, královská makrela, rosy jobfish, žraloci a korálové ryby.
Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut určený na speed-jigging délky 1,2-1,6 metru pro zátěž 250-400 g. Delší pruty než 1,7 m jsou pro speedjigging prakticky nepoužitelné.

8/230.jpg8/231.jpg8/232.jpg8/233.jpg8/234.jpg

Trolling – přívlač za jedoucí lodí
Loví se na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery.
Druhy lovených ryb: především tuňáci, pelamida-wahoo, královská makrela, zlak-dorado, barakuda, kranas, vzácněji plachetník.
Chcete-li ulovit plachetníky nebo velké tuňáky, používejte prut délky 1,8-2,4 metry třídy 50-100 lb (vrhací zátěž 200-400 g) a kvalitní naviják s nejméně 300 m vlasce o nosnosti cca 35-60 kg. Pro lov pelamid-wahoo, barakudy, malých tuňáků a kranasů vystačíte s vybavením třídy 30-50 lb. Pro trolling je vhodnější monofilní vlasec. V případě, že používáte jako základní návin šňůru, doporučujeme ji zakončit návazcem z monofilu délky 10-20 m (navázat uzlem, který projde očky a je možné ho navinout do navijáku).

8/225.jpg8/226.jpg8/227.jpg8/228.jpg8/229.jpg

kranas obrovsky - GT, 35 kgDůvody, proč se vypravit za rybařením právě na Rudé moře:

chnapal - snapper uloveny na stickbaitDůvody, proč nejezdit za rybařením na Rudé moře:

Další aktivity

Návštěvníci mají kromě rybářského programu možnost šnorchlování a potápění u korálových útesů.

8/210.jpg8/211.jpg8/212.jpg8/213.jpg8/214.jpg

Ubytování a strava

V návaznosti na typ zájezdu, resp. na variantu rybářského aranžmá je ubytování rybářů zajištěno buď na palubě obytné-mateřské lodi nebo v hotelu.

obytna lod pro 3-4 rybare a personalPutování Rudým mořem na palubě obytné lodě
Ideálním přístupem na ta nejlepší loviště je putování na obytné lodi.
Ubytování je na palubě obytných-mateřských lodí délky 20-30 metrů v jednolůžkových nebo vícelůžkových kajutách. Na každé mateřské lodi jsou kajuty, sprcha a WC, salón-jídelna (TV-DVD), kuchyně, jídelní-společenská paluba, otevřená paluba, generátor el. proudu a kapitánský můstek (echolot, GPS-mapový plotr, VHF-vysílačka).

Strava formou plné penze. Kuchaři připravují kvalitní jídla mezinárodní a egyptské kuchyně.
Nápoje (pivo, balenou vodu a limonády) je možné zakoupit za evropské ceny. Káva a čaj jsou v jídelně k dispozici po celý den.

Úroveň ubytování a stravy na mateřských lodích odpovídá hotelu kategorie **/***.
S ohledem na program, způsob cestování a ubytování doporučujeme pronájem mateřské lodi skupinám osob, které se vzájemně znají. Optimální velikost skupiny na mateřské lodi jsou 3-4 osoby, což odpovídá rovněž kapacitě jedné rybářské lodě.
Náplň dne je zcela v režii zákazníků - záleží jen na jejich přání, kolik času chtějí věnovat rybaření, kolik času lenošení na palubě nebo šnorchlování.
V průběhu pobytu mění mateřská loď stanoviště v závislosti na počasí a pohybech rybích hejn tak, aby rybáři každý den prochytávali nová loviště.
Každou mateřskou loď řídí místní kapitán, posádku tvoří dále jeho zástupce, rybářský průvodce, lodník, kuchař a jeho pomocník.

8/200.jpg8/201.jpg8/202.jpg8/203.jpg8/204.jpg

Pobyt v hotelu****
Ubytování je zajištěno v klimatizovaných dvoulůžkových nebo jednolůžkových pokojích v hotelu kategorie**** jižně od Marsa Alam.
Strava formou plné penze nebo all inclusive (snídaně a večeře v hotelu, obědy formou balíčku na palubě rybářské lodi).
Na palubě rybářské lodi jsou k dispozici rovněž chlazené nealkoholické nápoje.
Cesta z hotelu k přístavu na palubu rybářské lodě trvá asi 10 minut. Rybáři ubytovaní v hotelu se musí smířit s faktem, že rybaření probíhá jen na omezeném počtu lovišť v okruhu do 2 hodin jízdy (do 60 km) od přístaviště.

8/205.jpg8/206.jpg8/207.jpg8/208.jpg8/209.jpg

Doprava

kranas modroploutvy - bluefinLetecky z Prahy nebo Vídně do Marsa Alam (4 hodiny letu). Z letiště Marsa Alam následuje dvouhodinový transfer mikrobusem na palubu obytné lodě nebo do hotelu.

Vstupní formality

Občané ČR cestující do Egypta musí mít vstupní vízum a cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Egypta. Vízum je možné získat za poplatek cca 15 USD po příletu do Egypta. Žádná očkování nejsou pro vstup do Egypta povinná ani nutná (stav dne 7.4.2013) Časový posun V Egyptě je o hodinu více než v Čechách.

Počasí

pobrezi Rudeho more nedaleko sudanske hranicePro klima egyptského pobřeží Rudého moře je charakteristické jasné počasí téměř beze srážek. Od prosince do dubna bývá často větrno, noční teploty mohou klesnout pod 20°C, denní se obvykle pohybují mezi 20-28°C a teplota vody okolo 20°C. Od dubna do listopadu bývá obvykle méně větrných dní než ve zbývající části roku, ale vysoké teploty a intenzivní sluneční záření od července do září zásadně znesnadňují rybolov.
V měsících optimálních pro rybaření (říjen, listopad, počátek prosince, duben, květen a počátek června) se denní teploty na lodi se pohybují od 25 do 35°C a noční teploty zpravidla mezi 20-27°C, teplota vody se pohybuje mezi 23-26°C.

Termíny pobytů

Zpravidla týdenní výpravy od října do května, nicméně aranžmá pobytu je možné přizpůsobit požadavkům zákazníka.
Na vyžádání se některých výprav na Rudé moře účastní zástupce cestovní kanceláře PEPA.

Ceny

Pobyty rybářů na Rudém moři jsou možné ve třech základních variantách: Standard Fishing Safari, Extra Fishing Safari a rybaření pro hosty hotelů.

Standard Fishing Safari
kanic uloveny na jigCestování a rybolov na palubě obytné lodě Rybáři jsou po příletu do Egypta dopraveni na palubu obytné lodě, ze které rovněž po celou dobu pobytu rybaří. Předposlední den pobytu je odpoledne zajištěn transfer do hotelu, nocleh v hotelu kategorie**** a následující den transfer na letiště.

Uvedené ceny zahrnují:

Ceny nezahrnují:

Další náklady

Extra Fishing Safari
makrelovec - kralovska makrelaCestování na palubě obytné lodě, rybolov z obytné a doprovodné rybářské lodě.
Rybáři jsou po příletu do Egypta dopraveni na palubu obytné lodě, ze které mohou po celou dobu pobytu rybařit. Navíc mají k dispozici jednu nebo dvě motorové rybářské lodě se zkušeným kapitánem a průvodcem. Předposlední den pobytu je odpoledne zajištěn transfer do hotelu, nocleh v hotelu kategorie**** a následující den transfer na letiště.

Uvedené ceny zahrnují:

Ceny nezahrnují:

Další náklady

Pobyt v hotelu a rybolov z rybářské lodě
Rybáři jsou po příletu do Egypta dopraveni do hotelu kategorie****. Ráno jsou vždy dopraveni do přístavu na palubu rybářské lodě a večer zase zpět do hotelu. Závěrečný den pobytu je zajištěn transfer na letiště.

makrelovec - kralovska makrelaUvedené ceny zahrnují:

Ceny nezahrnují:

skalnate pobrezi Rudeho moreDalší náklady

Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy.

POZOR: současně s potvrzením rezervace doporučujeme začít cvičit a navštěvovat posilovnu, protože Vás čeká nahazování těžkých nástrah i zdolávání velkých a extrémně bojovných ryb.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Rudé moře.