Mořský rybolov v Panamě

Tichý oceán při pobřeží Panamy je osvědčeným lovištěm mečounů, plachetníků a především tuňáků. Sportovní rybáři se ve vodách Pacifiku zaměřují na lov několika druhů, které zde dosahují trofejních velikostí – kohoutovců, chňapalů, kaniců a tuňáků.
Ačkoli se některé části panamského pobřeží staly v posledních letech populárním cílem amerických investorů i turistů, na pobřeží poloostrova Azuero stále zůstalo mnoho desítek kilometrů nedotčeného pobřeží, kde mohou rybáři na hladině oceánu lovit zcela sami, jen ve společnosti pelikánů, fregatek a racků.

Druhy ryb

chnapal - cubera snapperNa tichooceánském pobřeží Panamy loví sportovní rybáři především následující druhy ryb: kohoutovec (rooster fish, pez gallo: běžně 10-25 kg, trofejní kusy přes 40 kg), kranasi (jack: běžně 3-10 kg, trofení kusy nad 15 kg), chňapal (cubera snapper: běžně 5-15 kg, trofejní kusy nad 20 kg), kranas jantarový (amberjack - seriola: 5-20 kg), královská makrela (king mackerel, 3-10 kg), pelamida (wahoo: 3-20 kg), zlak nachový – koryféna (dorado: 2-15 kg), barakuda (1-20 kg), jehlice (garrfish, 1-5 kg), kanic (grouper: 1-50 kg), tuňák pruhovaný (bonito: 0,5-3 kg), tuňáci (žlutoploutvý/yellowfin: 5-100 kg, albacore: 1-10 kg), žralok (od 5 kg), tarpon (běžně 10-30 kg, trofejní kusy nad 50 kg), plachetník (sailfish: 15-50 kg), mečoun (marlin: od 30 kg). Dále se zde vyskytuje celá řada druhů korálových ryb.

Více informací o jednotlivých druzích ryb naleznete v horním menu „Druhy ryb".

8/512.jpg8/513.jpg8/514.jpg8/515.jpg8/516.jpg
8/517.jpg8/518.jpg8/519.jpg8/520.jpg8/521.jpg
8/522.jpg8/523.jpg8/524.jpg8/525.jpg8/526.jpg
8/527.jpg8/528.jpg8/529.jpg8/530.jpg8/531.jpg

Rybářský revír a sezóna

jiggingRybolov probíhá v Tichém oceánu, na více než 100 km dlouhém úseky pobřeží jižního a východního  pobřeží poloostrova Azuero.

Na pacifické straně panamského pobřeží, která je rybářsky výrazně atraktivnější než pobřeží Karibiku, se některé na ryby bohaté oblasti (okolí Panama City a Chiriqui), dostaly díky rozvoji turistiky pod přiliš vysoký rybářský tlak. Jižní pobřeží poloostrova Azuero si díky koncepci umírněného rozvoje, absenci velkých rybářských přístavů a ochraně lovišť udrželo dodnes svou divokost a sportovní rybáři zde naleznou desítky kilometrů nedotčených pláží a skalnatých útesů, kde mohou rybařit často i celý den, aniž spatří jinou rybářskou loď.

Panamští rybáři znají tuto část pobřeží pod jménem „Tuna Coast", protože zde tradičně bývají loveni trofejní tuňáci žlutoploutví. Hejna velkých tuňáků a pelagických druhů ryb připlouvají k poloostrovu Azuero obvykle od května do září, kdy je v oblasti proměnlivé počasí. Po zbytek roku (od října do dubna) bývá oceán zpravidla zcela klidný (odtud také název Tichý oceán). Hlavní sezóna lovu kohoutovců a chňapalů je od října do května.

8/497.jpg8/498.jpg8/499.jpg8/500.jpg8/501.jpg

Průvodci a vybavení

tunak zlutoploutvyVzhledem k charakteru lovených ryb i způsobu rybolovu se bez profesionálního rybářského průvodce s kvalitní lodí neobejdete. Kromě výběru loviště průvodci ochotně poradí i s volbou správných nástrah, techniky lovu a případně pomohou správně sestavit udici, navázat nástrahy i udice apod.

V rybářském pensionu je možné zakoupení vhodných nástrah a zapůjčení kvalitního vybavení pro přívlač-popping i vertikální přívlač-jigging v několika kategoriích podle druhu lovených ryb a preferencí rybáře.  Hosté pensionu si mohou přivézt vlastní vybavení nebo se zcela spolehnout na vybavení, které si pronajmou v místě pobytu.

Rybolov probíhá od rána do pozdního odpoledne, zpravidla od cca 7.30 do 17.00 hodin.

8/507.jpg8/508.jpg8/509.jpg8/510.jpg8/511.jpg

Panama - Azuero, rybarska lod pro 3-4 rybareRybářské lodě

Rybářské lodě používané hosty pensionu jsou řízené kapitánem – rybářským průvodcem a na jejich palubě je dostatek prostoru pro 2-3 rybáře lovící na přívlač, případně pro 4 rybáře lovící na jig. Konstrukce lodí umožňuje velmi rychlé přesuny v okruhu 50 km od kotviště – každá loď je osazena dvěma motory o celkovém výkonu 200-300 HP. Lodě mají zastřešený centrální řídící pult, echolot-GPS-mapový plotr, rádio-vysílačku a držáky na pruty.

8/502.jpg8/503.jpg8/504.jpg8/505.jpg8/506.jpg

Způsoby rybolovu

Hladinová přívlač-popping a vertikální přívlač-jigging – to jsou v případě Panamy nejvhodnější a prakticky i jediné místními sportovními rybáři akceptované metody rybolovu.

Trolling, ev. lov na přírodní nástrahy jsou jako pasivní způsoby rybolovu používány jen zřídka (když si rybáři chtějí odpočinout, případně když průvodce usoudí, že rybáři nejsou technicky nebo fyzicky schopní zvládat popping a jigging).

kohoutovec - rooster - pez galloHladinová přívlač – popping z driftující lodě

Loví se především na hranách pobřežních útesů, v okolí mělčin-podmořských hor, vyvýšenin dna a hejn ryb, nejčastěji  na povrchové wobblery (poppy délky 14-23 cm o hmotnosti 50-200 g), případně na rychle vláčené wobblery (stick-baity délky 12-25 cm) nebo jig-streamery.

Druhy lovených ryb: především kohoutovec, chňapal, kranasi, jehlice, španělské makrely, barakuda, tuňák, kanici, pelamida-wahoo. Vzácněji tarpon, plachetník, větší druhy tuňáků a kaniců.

Chcete-li ulovit velké kohoutovce, chňapaly nebo jiné druhy ryb, musíte tomu přizpůsobit vybavení. Mělo by se jednat o prut délky 2,4-2,7 metry s vrhací zátěží 150-300 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti 30-50 kg.

Lehčí přívlač v mělčinách u pobřeží a při ústí řek

V mělčinách, mangrovech, z pláží a pří ústí řek je možné rybařit s lehčím vláčecím vybavením. Loví se především na povrchové wobblery (poppy délky 10-15 cm), případně na rychle vláčené plovoucí jerky-stickbaity, težké plandavky-pilkiny (30-70 g) nebo twistery. Většinou se loví z lodí - úspěšnost rybaření ze břehu je výrazně nižší než při rybaření z lodě. Druhy lovených ryb: především kohoutovci, malí chňapali, kranasi, barakuda, španělské makrely, menší tarponi a korálové ryby.

Ačkoli se obvykle jedná o ryby v kategorii 0,5-10 kg, dovedou i na mělčinách a mezi korály podnikat velmi rychlé a dlouhé výpady. Doporučujeme prut délky 2,4-2,7 metru s vrhací zátěží 50-150 g a kvalitní naviják s nejméně 200 m vlasce nebo šňůry o nosnosti cca 17-40 kg.

8/537.jpg8/538.jpg8/539.jpg8/540.jpg8/541.jpg

 

Vertikální přívlač-jigging z driftující lodě

kranas amberjack - seriola, uloven na jigLoví se především na hloubkách 25-90 m s prutem délky 1,2-1,6 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery o hmotnosti 70-300 g. S nástrahou je možné pilkrovat (pohybovat vertikálně) nebo ji vláčet. V každém případě se s nástrahou musí pohybovat rychle (ne jako při pilkrování v Norsku).

Druhy lovených ryb: především chňapali-snapper, kanici, kranasi, amberjack, barakudy, tuňáci a korálové ryby. Velikosti lovených ryb je nutné přizpůsobit vybavení -  i na hloubkách okolo 20 m bývají loveny ryby o hmotnosti nad 20 kg.

8/532.jpg8/533.jpg8/534.jpg8/535.jpg8/536.jpg

 

Trolling

Trolling (přívlač za jedoucí lodí) není příliš oblíben a používá se především jako relaxační doplněk přívlačí a jiggingem unavených rybářů. Jedná se způsob rybolovu, který zvládnou i méně zkušení a fyzicky méně zdatní rybáři. Loví se především na povrchové nástrahy (chobotnice, střapce, povrchová dráždidla), pravé nebo umělé ryby a wobblery (12-20 cm). Protože trolling nepatří k hlavním způsobům rybolovu, zpravidla si rybáři vystačí s pruty, které jinak standardně používají pro popping nebo jigging. Optimální vybavení pro zdejší vody tvoří trollingový prut třídy 30 liber délky cca 2 m osazený multiplikátorem s nejméně monofilního 300 m vlasce o průměru 0,5-0,7 mm.

Mezi nejčastější úlovky patří pelamida-wahoo, tuňák žlutoploutvý, zlak-dorado, španělská makrela, barakuda, plachetník...

8/527.jpg8/528.jpg8/529.jpg8/530.jpg8/531.jpg

Počasí a oblečení

kranas - amberjack uloveny na jigAčkoli má většina vnitrozemí Panamy tropický charakter, pobřeží poloostrova Azuero se díky chladivému účinku mořského proudu od října do dubna těší příjemnému klimatu. Teploty vzduchu se na pobřeží poloostrova pohybují mezi 22-30°C, ale teplota vody v oceánu bývá jen 20-25°C.
Rybaří se obvykle z lodí a to na boso nebo v sandálech, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodná je ochrana hlavy před sluncem - čepice s kšiltem a plátýnkem chránícím zátylek nebo klobouček a samozřejmě brýle proti slunci.

Při větrném počasí poskytne ochranu před větrem a vodní tříští lehká bunda-větrovka a případně tenké dlouhé kalhoty.
Pro návštěvy restaurací nebo procházku po městě postačí sandály nebo jiná lehká obuv, pohodlné lehké kalhoty a košile nebo triko s krátkým rukávem.

Ubytování a strava

rybarsky pension na poloostrove AzueroZákladnou pro rybářské výpravy na pobřeží poloostrova Azuero je rybářský pension rodinného typu u městečka Pedasí, který stojí obklopen zahradami a pastvinami asi 2 km od kotviště lodí a pláže.

V jednoduše, ale čistě a komfortně zařízeném pensionu jsou k dispozici tři prostorné bungalovy s příslušenstvím (pokoj se 2-3 lůžky, klimatizace, sprcha, WC, terasa), zahrada s bazénem, jídelna-bar, koutek pro přípravu nástrah a udic.

Možnost připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě (wi-fi).

Strava je formou plné penze. Kuchařka a majitelé pensionu připravují jídla mezinárodní kuchyně z místních surovin – ryb, mořských plodů, kuřat a kvalitního hovězího.

Snídaně a večeře jsou podávány v pensionu, obědy jsou formou balíčku-sendviče v průběhu rybaření.

Složení jídelníčku je možné přizpůsobit přáním i případným dietám hostů. Voda podávaná chlazená v průběhu rybaření je v ceně pobytu. Další nápoje (balená voda, limonády, káva, čaj, pivo a víno) je možné zakoupit v pensionu za běžné ceny.

Kvalitní panamský rum je možné zakoupit v pensionu nebo za přívětivé ceny v nedalekém obchodu.

Pobřeží v okolí rybářského pensionu tvoří nekonečné písčité pláže, kde nestojí žádné hotely nebo města. Na pláže navazuje pás tropického pralesa nebo písečných dun, dále od pensionu je pobřeží skalnaté a přes pobřežní hory pokryté pralesem prakticky nedostupné.

Nejbližší městečko, které spíše než jako turistické centrum působí dojmem střediskové obce zdejších dobytkářských farem, leží asi 2 km od pesionu a návštěvníci zde kromě supermarketu naleznou i několik místních barů a taveren.

Rybářům často tvoří společnost fregatky, pelikáni, rackové, mořské želvy a velryby.

V průběhu rybářského programu je možné učinit pauzu na šnorchlování nebo lenošení na plážích ostrova Isla Iguana nebo na pobřeží.

8/492.jpg8/493.jpg8/494.jpg8/495.jpg8/496.jpg

Doprava

dorado - zlak nachovy - koryfenaZ Prahy nebo Vídně létá do Panamy celá řada spojů (doba letu celkem cca 12 hodin). Lety z Prahy a z Vídně jsou s přestupem.

Z letiště v Panama City následuje čtyřhodinový transfer autem nebo mikrobusem do rybářského pensionu na pobřeží.

Z rybářského pensionu dopraví rybáře do kotviště lodí personál v terénním automobilu (5 minut jízdy). V rámci pobytu se v případě zájmu hostů dle aktuálního počasí rybaří i na vzdálenějších lovištích do 100 km od pensionu (doprava autem do přístaviště lodí pak trvá asi hodinu).

Vstupní formality

Občané ČR a SR cestující do Panamy musí mít cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Panamy.

Žádná očkování nejsou pro vstup do Panamy povinná ani nutná (stav dne 31.12.2014). Časový posun: -6 hodin oproti SEČ (když se v Panamě obědvá, v Čechách už se večeří).

Úroveň cen a služeb v Panamě odpovídá přibližně cenové úrovni v České nebo Slovenské republice, běžný platidlem je americký dolar. Silniční síť a infrastruktura v okolí měst a běžně navštěvovaných turistických center je velmi dobrá. Panama je jednou z nejbezpečnějších zemí na jih od USA.

Další aktivity

Návštěvníci Panamy se mohou kromě rybářského programu věnovat i poznávání přírody, měst, obyvatel a historie této atraktivní země, která tvoří spojnici mezi Jižní a Severní Amerikou.

Pobřeží v okolí rybářského pensionu tvoří nekonečné písčité pláže, kde nestojí žádné hotely nebo města. Na pláže navazuje pás tropického pralesa nebo písečných dun, dále od pensionu je pobřeží skalnaté a přes pobřežní hory pokryté pralesem prakticky nedostupné.

Nejbližší městečko, které spíše než jako turistické centrum působí dojmem střediskové obce zdejších dobytkářských farem, leží asi 2 km od pesionu a návštěvníci zde kromě supermarketu naleznou i několik místních barů a taveren.

kranas modroploutvy - bluefin uloveny na poppRybářům často tvoří společnost fregatky, pelikáni, rackové, mořské želvy a velryby.

V průběhu rybářského programu je možné učinit pauzu na šnorchlování nebo lenošení na plážích ostrova Isla Iguana nebo na pobřeží.

Cestovatelům, kteří chtějí rybářský pobyt kombinovat s poznáváním navštívené země doporučujeme několikadenní okruh Panamou po turisticky nejatraktivnějších místech (Panama City, zdymadla Panamského průplavu, pralesy a zahrady v kráteru El Valle, tropické pralesy, kávovníkové a zelinářské plantáže u Boquete a Cerro Punta.

Koupání, šnorchlování a potápění je zpravidla zajímavější na pobřeží Tichého oceánu než na karibské straně pobřeží Panamy. Jedny z nejkrásnějších pláží a korálových útesů leží právě na poloostrově Azuero a na ostrovech Coiba a Cebaco.

Cestování po Panamě je optimální v pronajatém autě – silniční síť je dobrá a Panama je jednou z nejbezpečnějších zemí na jih od USA.

8/542.jpg8/543.jpg8/544.jpg8/545.jpg8/546.jpg

Termíny a ceny

Termíny pobytů

kranas uloveny na jigHlavní rybářská sezóna je od října do dubna. Nejoblíbenější jsou týdenní pobyty, ale je možné zajistit i kratší, případně delší rybářské výpravy nebo kombinaci rybaření a cestování po Panamě.

Ceny

Cena za týdenní pobyt v rybářském pensionu včetně rybářského programu je 2.500 EUR za osobu ve skupině 3 osob.

Výše uvedená cena zahrnuje:

Ceny nezahrnují:

kanic - grouperDalší náklady – fakultativně je možné zajistit:

Uvedené ceny pronájmů automobilů jsou včetně pojištění vozu CDW, místních poplatků, daní a 400 km na den pronájmu.

V místě pobytu se dále hradí:

Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy, případně se tyto platby provádějí v místní měně v místě pobytu v závislosti na rozsahu čerpaných služeb.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Panama.