Thajsko - rybaření na jezerech, v řekách i na moři

Thajsko, to nejsou jen pláže s hotely, buddhistické chrámy, zábavní centra nebo korálové útesy obklopené množstvím turistů. V Thajsku naleznete i množství řek a jezer obklopených tropickým pralesem.
Ačkoli se Thajcům úspěšně podařilo zdecimovat  většinu rybí populace na svém území i na mořském pobřeží a komerční i konzumní rybolov nadále vyvíjí na většinu revírů enormní tlak, přesto je možné v Thajsku nalézt několik revírů, které za návštěvu stojí. Jsou jimi rybníky a nádrže, jejichž majitelé se zabývají chovem exotických a trofejních ryb a přehradní jezera, kde je rybolov omezen díky zhoršené dostupnosti nebo zpřísněné ochraně přírody.
Thajské revíry možná jen málokomu přijdou natolik atraktivní, aby cestoval do Thajska jen kvůli rybaření, ale jestliže hodláte trávit v „zemi úsměvů" svou dovolenou, proč si ji nezpestřit i několika dny rybaření...

Lov hadohlavců na jezerech

Druhy ryb

lov hadohlavcu na jezereV thajských řekách a jezerech se sice vyskytuje celá řada druhů ryb včetně velkých sumců a kaprovitých ryb, ale díky enormnímu rybářskému tlaku a leckdy i složitému přístupu k vodám je pro návštěvníky za zahraničí na přírodních vodách, které požívají určitého stupně ochrany, zajímavý především lov hadohlavců a mahsírů. V současné době nabízí zřejmě nejzajímavější rybolov i zážitek z tropické přírody část přehrady obklopená přírodní rezervací (cca tři hodiny jízdy autem od letiště Phuket nebo Krabi).

Hadohlavci červení (giant snakehead) sice dorůstají teoreticky více než metrové délky, ale úlovek exemplářů délky nad 60 cm je považován za úspěch, běžně se loví ryby délky 30-50 cm.
O něco menší, ale v některých vodách hojnější jsou hadohlavci páskovaní (sriped snakehead).

Stříbřití mahsíři, kteří tvarem těla i bojovností připomínají parmy nebo kapry, se loví sezónně především v pralesních řekách a říčkách - na přítocích přehrad.

8/477.jpg8/478.jpg8/479.jpg8/480.jpg8/481.jpg

Rybolov a vybavení

hadohlavec cerveny - giant snakeheadHadohlavci se loví z motorových lodí řízených místním průvodcem v odlehlých částech přehrady obklopené tropickým pralesem. Rybaří se v mělkých zátokách, na hranách hloubek a v okolí porostů vodních rostlin.

Hadohlavce loví sportovní rybáři především na přívlač a umělé mušky, oblíbený je lov na hladinové nástahy (mušky, streamery, poppy, imitace žab, jerky), případně na wobblery. Mahsíry je možné sezónně lovit na umělou mušku nebo přívlač na přítocích některých velkých jezer.

Rybářské vybavení pro přívlač a muškaření včetně nástrah zapůjčí průvodce, případně si rybář může přivézt vlastní. Pro lov na přívlač je vhodný prut délky 2,1-2,7 m o vrhací zátěži 5-30 g, muškaři vystačí s vybavením třídy AFTMA 7-8.

Vzhledem ke složitější dostupnosti a administrativním překážkám pro rybolov na kvalitnějších částech revírů je rybolov možný pouze z motorových lodí s místním průvodcem. S ohledem na kvalitu rybaření i dalších poskytovaných služeb doprovází rybáře při výpravách na jezero profesionální rybářský průvodce Niel Robinson, který se sportovním rybolovem v Thajsku zabývá již více než 10 let.

8/482.jpg8/483.jpg8/484.jpg8/485.jpg8/486.jpg

Jezero Exotic Fishing

arapaimaDruhy ryb

V jezeře Exotic Fishing je možné lovit ryby všech pěti kontinentů naší planety, leckdy i exempláře, které patří svou velikostí k největším svého druhu.

Na položenou, plavanou nebo na umělou mušku se zde loví především arapaimy (40-150 kg), několik asijských, afrických a jihoamerických druhů sumců ve velikostních kategoriích od 5 do 150 kg (mekong catfish, chao-phraya catfish, goonch, asian redtail, anténovci surubi, pirarara, piraiba, wallago...), asijské kaprovité ryby od 5 do 50 kg (amur černý, bolenec amurský, siamese carp, golden pricecarp...), plodožravé piraně-pacú, ostnojazyčnatec dvouvousý-aruana, kostlín severoamerický-alligator gar, tarpon, gurama, nožovec...

8/452.jpg8/453.jpg8/454.jpg8/455.jpg8/456.jpg
8/457.jpg8/458.jpg8/459.jpg8/460.jpg8/461.jpg
8/462.jpg8/463.jpg8/464.jpg8/465.jpg8/466.jpg
8/467.jpg8/468.jpg8/469.jpg8/470.jpg8/471.jpg

Rybolov a vybavení

jezero Exotic Fishing V Thajsku naleznou lovci exotických a trofejích ryb několik vodních nádrží, kde je možné lovit trofejní ryby z celého světa. Na základě našich zkušeností je v současné době rybářsky nejatraktivnější jezero Exotic Fishing v okrese Phang Nga, necelé dvě hodiny cesty autem z letiště Phuket nebo Krabi.

Jezero Exotic Fishing je protáhlého tvaru, obklopené vápencovými skalami a palmovou plantáží. Rozměry jezera jsou cca 250x100 m, na travnatých březích je celkem 12 bambusových přístřešků, které skýtají rybářům stín v poledních hodinách. U každého přístřešku je k dispozici zahradní nábytek (křesílka), světlo, elektrický proud. Na břehu jezera se nachází i restaurace s barem a koupelnou (sprchy, WC).

sumec - mekong catfishNa jezeře se rybaří každý den od 9.00 do 19.00 hodin, každý rybář má k dispozici vlastní přístřešek se zahradním nábytkem, dva tripody-stojany na pruty s elektronickým hlásičem a pruty na položenou určené pro lov ryb ve velikostní kategorii 10-150 kg s udicemi a navijáky typu big baitrunner (vybavení je až na výjimky od firmy Shimano). Jeden prut je standardně určený pro lov s krmítkem a jeden pro lov na rybičku. Možnost zapůjčení a povolení používání třetího prutu za příplatek.

Zájemci o muškaření si musejí přivézt vlastní vybavení kategorie AFTMA 12 nebo silnější. Přívlač není v jezeře typu Exotic Fishing povolena.

V ceně povolenky obdrží dále každý rybář kilogram drobných nástražních rybek, kilogram větších nástražních ryb, kyblík pelet a lavor s cca 10 kg rýžového šrotu. Další nástrahy a krmení je možné zakoupit v místě rybolovu z velmi příznivé ceny.

Veškerý rybolov na jezeře Exotic Fishing je metodou „chyť a pusť", používají se výhradně háčky bez protihrotů a zdolávání ryb musí probíhat s nejvyšší opatrností – zdolané ryby se vypínají zásadně ve vodě, nikdy se nesmí vzít na břeh. Při vylovení do podběráků nebo klecí na arapaimy asistuje rybářům personál jezera, který případně pomůže i při úpravě udic, přípravě nástrah, fotografování apod.

8/472.jpg8/473.jpg8/474.jpg8/475.jpg8/476.jpg

Rybářská sezóna, počasí a oblečení

Hlavní rybářská sezóna je s ohledem na počasí na řekách a přehradách v Thajsku od října do dubna, ale rybaření je možné v podstatě celoročně.

Teploty vzduchu se v období rybářské sezóny pohybují mezi 22-35°C, teplota vody bývá 22-30°C. Po celý rok může přijít vydatný tropický déšť, ale standardně bývá období dešťů od května do září.

Rybaří se obvykle v sandálech nebo jiné vzdušné obuvi, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách, případně v plavkách. Vhodné jsou čepice nebo klobouk a sluneční brýle.

Mořský rybolov

Andamanske moreProtože je pobřeží Thajska pod velkým rybářským tlakem a vyhlídky na zajímavé úlovky zde nejsou nikterak dobré, cestovní kancelář PEPA se mořským rybolovem v Thajsku komerčně nezabývá. Níže uvedené informace získané na základě našich několikaletých zkušeností dáváme k dispozici individuálně cestujícím rybářům, kteří si rybolov na pobřeží Thajska přeci jen budou chtít vyzkoušet.

Rybolov je možný z domorodých lodí se závěsným motorem - „long-tail-boat" nebo z velkých motorových lodí upravených pro rybolov na otevřeném moři - tzv „big game fishing".

Nejčastěji používaným způsobem lovu ryb je přívlač za jedoucí motorovou lodí - trolling. Vláčí se povrchová dráždidla, střapce, filátka z ryb, celé ryby, umělé chobotnice, plandavky i wobblery. Současně se za jednou lodí vláčí 2-10 udic, které nastražuje lodník a v případě zájmu (a schopností) o ně pečují jednotliví rybáři. Tímto způsobem lovu ryb, který vyžaduje dobře sehranou posádku a alespoň částečně zkušené rybáře, se loví převážně větší druhy ryb - barakudy, wahoo, jehlice, pelamidy-bonita, občas plachetníci a velmi vzácně mečouni nebo tuňáci. Každoroční úlovky mečounů a velkých plachetníků na každé lodi se počítají na jednotlivé kusy, nikoli na desítky...
longtailboatJednodušším a často i efektivnějším způsobem lovu ryb je lov na přírodní nástrahy. Ryby, případně části ryb se spustí se zátěží na hloubku a rybáři pak s nástrahami pohybují (obdoba pilkrování). Při tomto způsobu rybolovu bývají úlovky častější, ale zpravidla se jedná o menší a sportovně méně ceněné druhy ryb - barrakudy, kranasi, wahoo, královská makrela, rejnoci, žraloci, murény, kanici...

Rybářské vyjížďky v mnoha turistických centrech jsou většinou organizovány pro turisty a sváteční rybáře. Chcete-li si dopřád opravdový rybolov, doporučujeme najmout si celou loď pro uzavřenou společnost.

Další aktivity

V případě, že rybaření nemá být hlavním cílem návštěvy Thajska, není pochyb, že pobyt v této části světa potěší každého milovníka přírody, především má-li chuť podívat se pod vodní hladinu a to ať při potápění nebo jen příbřežním šnorchlování. Za povšimnutí stojí rovněž pestrá tropická vegetace zdejších lesů, atmosféra pláží a pobřežních skal a koneckonců i dynamický život zdejších tržišť, obchůdků, nočních klubů a barů...

Ať již hledá návštěvník klidné přírodní scenérie nebo rušná turistická nákupní a zábavní centra, v Thajsku si každý může přijít na své.

Ubytování a strava

pobrezi Andamanskeho moreZákazníkům, kteří dávají přednost pobytu  v turistických resortech na pobřeží zajišťujeme standardní hotelové ubytování a stravování dle přání a výběru. Všechny hotely v Thajsku nabízejí standardně ubytování se snídaní - obědy a večeře je možné zakoupit v hotelových restauracích nebo dle programu a chuti v některé z okolních restaurací - cena za menu (předkrm a  hlavní chod) se pohybuje okolo 200 THB (cca 100 Kč).

Hosté rybařící na jezeře Exotic Fishing jsou obvykle ubytováni v hotelu*** v městečku Phang Nga (cca 15 km od jezera) nebo v některém z plážových hotelů severně od města Phuket (cca hodina jízdy autem). V budoucnu bude možné ubytování v komfortních bungalovech přímo u jezera.

Strava v hotelu nebo v a la carte v restauraci u jezera (thajská i mezinárodní kuchyně).

Při výpravách na jezera v tropickém pralese je ubytování zajištěno v jednoduchých chatkách umístěných na velkých plovoucích vorech. V každé chatce jsou dvě lůžka-matrace, terasa. Hosté mají přístup k toaletám, jídelně. Na některých vorech jsou sprchy, ale většina hostů se koupe v jezeře, jehož voda je čistá-průzračná a okolo 25°C teplá. Snídaně, obědy a večeře se podávají v plovoucích restauracích na jezeře (thajská kuchyně).

8/487.jpg8/488.jpg8/489.jpg8/490.jpg8/491.jpg

Doprava

Let z Prahy nebo Vídně do Phuketu nebo Bangkoku  trvá okolo 12 hodin. Většina letů je s přestupem (Frankfurt, Mnichov, Dubai apod), přímé spojení nabízejí některé charterové společnosti.

Z letiště následuje transfer autem nebo mikrobusem k jezeru nebo do hotelu.

Vstupní formality

lov hadohlavcu na jezere obklopenem pralesemObčané ČR cestující do Thajska musí mít cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Thajska. Vízum není pro krátkodobé turistické pobyty potřeba.

Žádná očkování nejsou pro vstup do Thajska povinná ani nutná (stav dne 17.4.2014)

V Thajsku je o šest hodin více než v Čechách (když se v Thajsku večeří, je v Evropě čas na oběd).

Termíny a ceny

Termíny pobytů
Rybářská sezóna je od října do března. Délka pobytu i rybářského programu závisí na požadavcích zákazníka.

Ceny

Lov hadohlavců na jezeře v pralese

Cena 10.000 THB za osobu ve skupině 3-4 osob a zahrnuje:

Prodloužení rybolovu a pobytu na jezeře o den – 4.000 THB / osobu

Ceny pro jiný počet osob než je uvedeno výše na vyžádání.

 

Jezero Exotic Fishing

 

pobrezi Andamanskeho moreOrientační ceny nájmu lodí pro mořský rybolov

 

Další náklady
Letenka s přestupem z Prahy nebo Vídně do Bangkoku a zpět v turistické třídě - 15.000-20.000 Kč (podle termínu a dostupných rezervačních tříd).

Letenka s přestupem z Prahy nebo Vídně do Phuketu a zpět v turistické třídě - 17.000-24.000 Kč (podle termínu a dostupných rezervačních tříd).

Lety z Prahy jsou s přestupem ve Frankfurtu, Mnichově, Dubaji apod. Přímé lety jsou zpravidla vázány na zvláštní charterové spoje.

Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR, THB apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Thajsko.