Rybolov v řekách a jezerech uprostřed pralesů Amazonie

V brazilské Amazonii žijí stovky druhů ryb. Některé dávají přednost líně tekoucím kalným vodám, jiné si hledají potravu v hučících peřejích, jezerech nebo v čistých říčních ramenech a lagunách obklopených tropickými pralesy. Právě rybaření v čistých, neboli jak říkají místní rybáři „černých" (negro) vodách s důrazem na přívlač a muškaření, patří k vrcholným zážitkům při návštěvě Amazonie.

cichlida ocasooka - tucunareKaždá výprava do Amazonie je cestou objevnou a dobrodružnou, vhodnou pro rybáře, kteří dávají přednost rybaření v jedinečném prostředí uprostřed divoké přírody.

Druhy ryb

Hlavní sportovní rybou brazilských revírů v povodí řeky Rio Negro je velká cichlida ocasooká (tucunaré, pavon, peacock-bass). Tucunaré je více druhů, které se liší velikostí i zbarvením (Cichla temensis, Cichla ocellaris, Cichla monoculus, Cichla orinocensis). Za obvyklých podmínek jsou loveni tucanaré délky 40-70 cm (hmotnost 2-6 kg). Trofejní exempláře dosahují délky přes 90 cm (hmotnosti okolo 10 kg). Jedná se o extrémně bojovné ryby, které při zdolávání opakovaně skáčou a umí důkladně prověřit schopnosti rybáře i kvalitu jeho vybavení.

8/422.jpg8/423.jpg8/424.jpg8/425.jpg8/426.jpg

sumci piraiba a pirararaSpolu s cichlidami se ve zdejších vodách loví ostrými zuby vyzbrojená traira (aimara, Hoplias aimara), velmi bojovný ostnojazyčnatec dvouvousý (aruana, Osteoglossum bicirrhosum), tetra srpkovitá (Acestrorhynchus falcatus), drobná, ale dravá štikovka skvrnitá (bicuda, Boulengerella maculate), piraně, agresivně vypadající šavlozub (zubatice makrelová, payara, Hydrolycus scomberoides), zubatice liščí – dogfish (Rhaphiodon vulpinus), arapaimy a několik druhů sumců: piraiba (Brachyplatystoma filamentosum), zebra-fish (Brachyplatystoma juruense), anténovec tygří – surubi (Pseudoplatystoma fasciatum), anténovec červenoocasý – red tail catfish (pirarara, Phractocephalus hemioliopterus).
V mělčinách mohou rybáři nezřídka pozorovat i sladkovodní rejnoky.

8/427.jpg8/428.jpg8/429.jpg8/430.jpg8/431.jpg

Rybolov

Rybářský revír a sezóna

na rybarske lodi po pralesni receRybaří se na přítocích řeky Rio Negro a v říčních lagunách. Řeky si spletí ramen a meandrů razí cestu hustým deštným pralesem, místy vytvářejí laguny, slepá ramena a průtočná jezera.
V období relativního sucha (říjen-únor) je voda průzračná. Po deštích se hladina často zvedne i o několik metrů, ale voda zůstává překvapivě čistá.

Průvodci a vybavení

Rybaří se téměř výhradně z motorových lodí řízených místními průvodci (hovoří portugalsky a někteří částečně anglicky), kteří se vyznají v labyrintu řek, spojovacích ramen, lagun a jezer. V návaznosti na aktuální podmínky a přání rybářů je možné lovit in na jezerech a lagunách, na které je nutné lodě za asistence rybářů přetahovat přes padlé kmeny, mělčiny apod. Obvykle pečuje jeden průvodce o jednoho nebo dva až tři rybáře.

8/432.jpg8/433.jpg8/434.jpg8/435.jpg8/436.jpg

Mezi rybáři cestujícími do Amazonie převažují příznivci přívlače a muškaření. Možnost lovu na přírodní nástrahy – na položenou. Na mušku a povrchovou přívlač (poppy, jerky) se loví především cichlidy, aruana, traira a bicuda. Většina ostatních druhů ryb je lovena na přívlač nebo na přírodní nástrahy na položenou (sumci, arapaimy).

Doporučené vybavení pro lov cichlid - přívlač

cichlida ocasooka - tucunare delky 72 cmLov na svou velikost extrémně bojovných ryb, především cichlid ocasookých, vyžaduje spolehlivé vybavení. Mělo by se jednat o kvalitní smekací naviják s rychlým převodem nebo vláčecí multiplikátor a prut délky 2,1-2,4 metru s vrhací zátěží 15-50 g (podle velikosti nástrah, především poppů a jerků). V závislosti na hmotnosti lovených ryb a množství překážek-vázek ve vodě se používají šňůry o průměru 0,2-0,3 mm, méně často monofilní vlasce o průměru 0,25-0,35 mm. Mezi oblíbené nástrahy patří hladinové poppy délky 8-14 cm, hladinové jerky 8-14 cm, wobblery (6-12 cm), rotačky č. 2-3, případně twistery a rippery. Na některých nástrahách je vhodné vyměnit méně kvalitní kroužky a háčky za to nejlepší a nejpevnější, co trh nabízí (např. háčky Owner ST56).

Doporučené vybavení pro lov cichlid – muškaření

Doporučujeme prut délky 8-9 stop (2,4-2,7 metru), třídy AFTMA 7-9 a kvalitní naviják s přibližně 50 m podkladu-backingu. V podstatě se jedná o stejnou sestavu, kterou používají rybáři např. při lovu štik, menších lososů a velkých pstruhů. Podle charakteru loviště a zvolené nástrahy se používají plovoucí šňůry, případně intermediální šňůry, výjimečně plovoucí šňůry s potápivým koncem. Návazcové vlasce volte v rozmezí 0,3-0,45 mm. Mezi oblíbené nástrahy patří hladinové poppy a streamery pestrých i přírodních barev délky 6-14 cm

Doporučené vybavení pro lov sumců - položená

sumec pirarara - antenovec cervenoocasyLov velkých a bojovných sumců v řekách obklopených pralesem vyžaduje spolehlivé vybavení, do kterého se fyzicky zdatný rybář může pořádně opřít. Mělo by se jednat o kvalitní smekací naviják nebo ještě lépe vláčecí multiplikátor určený k lovu sumců a prut délky 1,6-2,4 metru kategorie 30-50 liber (vrhací zátěž 100-300 g). Používají se nejčastěji splétané šňůry o průměru 0,3-0,4 mm s monofilním návazcem o průměru 0,5-1 mm. V montážích se dále uplatní jednoháky pro lov sumců, kvalitní obratlíky nebo kroužky a zátěže-olova o hmotnosti 40-100 g (podle síly proudu). Jako nástraha se obvykle používají kusy ryb, celé ryby nebo vnitřnosti kuřat.

Počasí

Teploty se celoročně pohybují od 26°C do 35°C, teplota vody se pohybuje okolo 28°C. I v období sucha mohou všudypřítomnou vlhkost nečekaně zvýšit tropické deště a přeháňky. Výhodou rybaření na tzv. "černých řekách" v povodí Rio Negro je relativně malé množství obtížného hmyzu, nezřídka úplná absence komárů.

Ubytování a strava

obed na lodi PescadorRybáři, kteří v Amazonii hledají zcela nedotčené nebo jen velmi zřídka navštěvované vody nemohou počítat s komfortem rybářských pensionů nebo hotelových lodí. Na menší a od civilizace vzdálenější řeky je nutné cestovat malou obytnou lodí typu Pescador.
Obytná loď Pescador nenabízí rybářům, žádný luxus, ale o střechu nad hlavou, kvalitní-vydatnou stravu, motorové lodě s místními průvodci a především jedinečnou šanci rybařit v odlehlých a rybářům zcela neznámých, případně jen zřídka navštěvovaných vodách, je postaráno. Kapacita mateřské lodě Pescador je 4-8 rybářů + 3 osoby personálu. Mateřskou loď doprovází 2-4 rybářské motorové lodě s průvodci a případně doprovodná-zásobovací loď. Na palubě mateřské lodě Pescador naleznou hosté dvoulůžkové kajuty se sociálním zařízením (patrová lůžka, klimatizace, sprcha a WC), otevřenou palubu a jídelnu-bar.
Je-li součástí expedice i výprava do míst, kam mateřská loď nemůže doplout, jsou noclehy v hamakách na palubě doprovodné-zásobovací lodě nebo v hamakách pod přístřešky v domorodých vesnicích, případně ve stanech na písčitých plážích.
Strava formou plné penze zahrnuje rovněž konzumaci nealkoholických nápojů. Snídaně a večeře jsou podávány v jídelně na palubě obytné lodě. Obědvá se obvykle v místě rybaření (lehký oběd formou balíčku), případně se zákazníci mohou vrátit na oběd zpět na obytnou nebo doprovodnou loď .

rybarska motorova lod na rece obklopene pralesem

Rybářské expedice s lodí Pescador doporučujeme pouze zkušenějším cestovatelům v dobré fyzické kondici a skupinám rybářů, kteří se vzájemně znají, respektují jeden druhého a jsou připraveni obětovat osobní pohodlí, za šanci navštívit místa nesnadno dostupná a civilizací téměř nedotčená.

8/437.jpg8/438.jpg8/439.jpg8/440.jpg8/441.jpg

Doprava

do odlehlych casti Amazonie se cestuje malym letadlemLetecky podle požadavků zákazníka. Doba letu z Evropy do Brazílie je cca 14 hodin.
S ohledem na délku letu a časový posun doporučujeme po příletu do Manaus zařadit na začátek výpravy nocleh, po kterém následuje transfer do místa pobytu malým letadlem (obvykle přibližně hodina letu).
Rovněž před odletem zpět do Evropy je vhodné strávit jeden den v Manaus (nákup suvenýrů, návštěva místních pamětihodností a zajímavostí, relaxace před transatlantickým letem).

Vstupní formality

Pro návštěvu Brazílie potřebují občané České a Slovenské republiky pouze cestovní pas, pro krátkodobé turistické pobyty platí bezvízový styk. Platnost cestovního pasu musí být minimálně ještě 6 měsíců po datu plánovaného návratu z Brazílie a pas musí obsahovat „údaje strojově čitelné".
Pro návštěvu Brazílie – Amazonie je povinné očkování proti žluté zimnici.
Časový posun oproti SEČ je v Brazílii podle místa pobytu 3-5 hodin (je-li v Čechách např. 20.00, je v Manaus teprve 15.00 hodin).

8/442.jpg8/443.jpg8/444.jpg8/445.jpg8/446.jpg

Další aktivity

reka obklopena pralesemNávštěvníci Brazílie se mohou kromě rybářského programu věnovat i poznávání přírody, měst, historie i obyvatel a jejich zvyků.
V průběhu rybářského programu jsou v závislosti na počasí, místě pobytu a požadavcích zákazníka možné návštěvy indiánských a domorodých osad, vycházky do pralesa spojené s pozorováním ptáků a zvěře. Některé písčité říční pláže jsou vhodné ke koupání (teplota vody se celoročně pohybuje mezi 25°C-32°C).
Na začátek a závěr pobytu doporučujeme zařadit tranzitní nocleh v Manaus - hlavním městě státu Amazonas. V Manaus naleznou turisté památky na zlatou éru z dob "kaučukové horečky", kdy Manaus patřilo k nejbohatším městům světa (divadlo, paláce "kaučukových baronů", tržiště...), ale také životem kypící bulváry, nábřeží a říční přístav, kde jsou k vidění zaoceánské lodě i říční parníčky z Peru či Kolumbie.
Manaus je velkoměsto před branami tropické džungle - město, kde se střetává moderní životní styl s jednoduchostí a chudobou vesničanů.
Mnozí turisté, dobrodruzi a rybáři, kteří se vracejí do civilizace z divočiny tropických pralesů, nezřídka propadnou i kouzlu nočního života Manaus.

8/447.jpg8/448.jpg8/449.jpg8/450.jpg8/451.jpg

Termíny a ceny

Termíny pobytů

Hlavní rybářská sezóna je od října do února. Délka pobytu závisí na požadavcích zákazníka. Nejoblíbenější jsou výpravy v délce 9-16 dní (resp. 6-12 dní rybolovu).

cichlida ocasooka - tucunare 75 cmCeny

Cena závisí na zákazníkem požadovaném rozsahu služeb a délce pobytu. Níže uvádíme příklad nejčastěji požadovaného aranžmá.

Pescador - rybářské safari na obytné lodi
Cena 3.000 USD zahrnuje:

Cena nezahrnuje – v místě pobytu se hradí:

Dále fakultativně zajišťujeme:

Přesnou cenovou nabídku včetně letenek sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Je-li cena uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy, případně se tyto platby provádějí v místní měně v místě pobytu v závislosti na rozsahu čerpaných služeb.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Brazílie - Amazonie.

reka obklopena pralesem