Mořský rybolov na Madagaskaru

západ slunce nad ostrovemMadagaskar – již samotný název voní dálkami a je v něm i cosi tajemného. Vzdálená poloha chrání čtvrtý největší ostrov naší planety před náporem turistů a návštěvníci si zde mohou užívat rybaření v pravém tropickém ráji, který jim alespoň na několik dní umožní zapomenout na všední život v civilizovaném světě naší doby.

Lovené druhy ryb

Kranas (GT, bluefin, 1-50 kg), kranas duhový (rainbow-runner, 2-10 kg), makrela Solandrova – wahoo (5-20 kg), královská makrela (king mackerel, 4-15 kg), zlak nachový – koryféna (2-15 kg), barakuda (1-20 kg), kanic (1-50 kg), chňapal (snapper, 0,5-20 kg), tuňák pruhovaný-bonito (0,5-3 kg), tuňáci (10-100 kg), rejnok (od 5 kg), žralok (od 2 kg), plachetník (20-60 kg), mečoun (od 20 kg), smuhy (1-5 kg), korálové ryby (čtverzubci, cejnovky, pyskouni, ostenci, bodloci, pruhatci, chrochtalove...).
Více informací o druzích ryb naleznete v horním menu "Druhy ryb".

napoleonfish - pyskoun velkyRybolov

Hlavní rybářská sezóna zde začíná v březnu a končí v prosinci.
Rybaří se z motorových lodí řízených místními kapitány, kteří mají s rybařením v oblasti dlouholeté zkušenosti. Personál všech kvalitních lodí je náležitě proškolen, zná velmi dobře okolní vody a patří k nejpovolanějším rybářským průvodcům oblasti.
Standardní rybářský den začíná obvykle po snídani, v 6.00-7.00 hodin ráno odjezdem na moře. V případě zájmu rybářů je možné se vrátit na oběd zpět na základnu ev. si před večerním rybařením dopřát krátkou odpolední siestu. Většina posádek se však vrací z moře až se západem slunce po páté hodině večerní.

Rybářské lodě

K dispozici jsou dva typy lodí – velký katamarán délky 11,5 metru a tři malé katamarány délky 6,5 m. Na všech lodích je k dispozici kompletní rybářské vybavení pro trolling včetně základních nástrah. K dispozici jsou pruty a navijáky Penn International, Alutecnos a Shimano třídy od 30 do 130 liber.

velky katamaran a male katamarany u Terres RougesVelký katamarán je luxusní rybářskou lodí vhodnou i pro delší výpravy na oceán. Je vybaven kabinou, zastřešenou-zastíněnou palubou, toaletou, můstkem, místy pro komfortní sezení i relaxaci, zdolávacím křeslem, satelitní navigací i veškerými náležitostmi pro big game fishing, resp. trolling (lov mečounů, plachetníků, tuňáků, žraloků apod). Na této lodi mohou pohodlně rybařit až 4 rybáři, kterým asistují 2-3 členové posádky. Velký katamarán používají rybáři především pro trolling, případně pro speedjigging a lov ryb u dna.

zdolavani plachetnika z male lodeMalé katamarány s otevřenou palubou jsou vybaveny centrálním řídícím pultem se skládací stříškou. Díky pohodu dvěma motory (každý 60 HP) jsou velmi rychlé a bezpečné. Tento typ lodí je vhodný pro 2-3 rybáře a jednoho řidiče lodě-průvodce. Rybáři využívající menších lodí, se obvykle zaměřují na popping (povrchovou přívlač), jigging, lov ryb na přírodní nástrahy u dna a muškaření, ale lodě je možné použít i na trolling.

V ceně pronájmu lodí je zapůjčení kompletního vybavení pro trolling. Vybavení pro přívlač, jigging apod. by si zákazníci měli přívézt vlastní, ale v případě zájmu je možné zapůjčení vybavení pro přívlač nebo jigging za poplatek cca 50 Euro / den. V omezené míře je možné dokoupení nástrah pro přívlač, jigging a trolling.

8/85.jpg8/86.jpg8/87.jpg8/88.jpg8/89.jpg

Zzdolavani kranase o hmotnosti 12 kgpůsoby rybolovu

Ve vodách okolo Madagaskaru se používají všechny obvyklé způsoby lovu ryb v teplých mořích: trolling (přívlač za jedoucí lodí), popping (povrchová přívlač), speedjigging, lov ryb u dna či ve sloupci na přírodní nástrahy a muškaření.

Mezi aktivnější způsoby rybolovu vyhledávané zkušenějšími rybáři patří popping (povrchová přívlač) a speedjigging (rychlá obdoba pilkrování). Loví se tak především kranasi, chňapali, barakudy, pelamidy, královské makrely, tuňáci, kanici...

Cestou k největším úlovkům je přívlač za jedoucí motorovou lodí – trolling. Současně se za jednou lodí vláčí 4-8 udic, které nastražuje lodník a v případě zájmu (a schopností) o ně pečují jednotliví rybáři. Tímto způsobem lovu ryb, který vyžaduje dobře sehranou posádku a alespoň částečně zkušené rybáře, se loví nejznámější druhy ryb - mečouni, plachetníci, tuňáci, barakudy, pelamidy-wahoo, koryfény-dorado... Jednodušším a často i efektivnějším způsobem lovu ryb je lov na přírodní nástrahy u dna. Ryby, případně části ryb, se spustí se zátěží na hloubku a rybáři pak s nástrahami pohybují (obdoba pilkrování), případně je jen drží nade dnem. Při tomto způsobu rybolovu bývají úlovky častější, ale zpravidla se jedná o menší a sportovně méně ceněné druhy ryb - chňapalové, kanici, rejnoci, žraloci, murény ...

Vody pří západním pobřeží Madagaskaru (u Terres Rouges) patří k lokalitám, kde je možné lovit plachetníky i s muškařským vybavením.

Podrobné informace o způsobech rybolovu naleznete v horním menu "Způsoby rybolovu".

zdolavani mecouna na lodni zadi

Doprava

Doba letu z Evropy na Madagaskar je asi 11 hodin. Po příletu na cílové letiště v Nosy-Be následuje asi půlhodinový transfer automobilem do hotelu Manga Soa, resp. transfer automobilem a lodí do tropického ráje rybářského kempu Radama-Manga Be.

plaz a rybarsky kemp Terres RougesUbytování a strava

Radama - Manga Be je díky poloze nejlepším rybářským kempem na Madagaskaru a pojetím komfortního tábora v panenské přírodě i zcela jedinečnou lokalitou.Nachází se v exkluzivní poloze na soukromé pláži na jednom z ostrůvků severní části Madagaskaru, severovýchodně od Nosy Be. Nenajdete zde luxus, ale přiměřené pohodlí a především jedinečnou atmosféru. Nevede sem silnice, nejsou zde žádné obchody, bary ani ruch, který znáte z tradičních turistických center. Podařilo se zde zachovat nádherný kus pobřeží s atmosférou tropického ráje před příchodem civilizace. Dodnes zde mořské želvy kladou vejce přímo mezi bungalovy a ráno budí rybáře jen šumění moře a křik ptáků.

U pláže na břehu zátoky je osm stylových bungalovů, jídelna, sprchy a toalety. 
Bungalovy jsou ze dřeva, palmových listů a ratanu. V každém jsou dvě postele chráněné moskytiérou, větrák, koupelna a terasa.
Strava formou plné penze. Restaurace v Radama - Manga Be je na dobré mezinárodní úrovni a nezapře ovlivnění kuchyní francouzskou. Umění kuchařů je navíc kořeněno atmosférou exotického prostředí. 

8/81.jpg8/82.jpg8/83.jpg8/617.jpg8/618.jpg


Hotel Manga Soa
doporučujeme hostům, kteří dají přednost klidnému pobytu ve stylovém hotelu**** v exkluzivní poloze u vlastní pláže obklopené tropickou přírodou a mořem.

Hosté zde naleznou komfortní hotelové pokoje-bungalovy s výhledem na pláž a moře, restauraci, bar, masážní salónek, bazén s panoramatickým výhledem, písčitou pláž, korálový útes a skály vhodné ke šnorchlování. 
velky katamaran delky 11,5 m pred hotelem Manga SoaStrava je formou plné penze. Restaurace hotelu Manga Soa se hrdě hlásí k dobrým standardům francouzsko-italské kuchyně. Umění kuchařů je navíc kořeněno atmosférou exotického prostředí. Kvalitní víno, sklenka whisky, ale i šálek dobrého čaje mají při pohledu na noční oceán vždy lepší chuť než v městském baru.
Personál hovoří francouzsky, částečně anglicky a italsky, je na africké poměry velmi pečlivý a vždy ochotný učinit maximum, aby se zde hosté cítili co nejlépe.
Hotel Manga Soa patří k nejlépe hodnoceným hotelům celého ostrova
.

8/612.jpg8/613.jpg8/614.jpg8/615.jpg8/616.jpg

bungalovy rybarskeho kempu Terres Rouges

Další aktivity

Koupání, šnorchlování, potápění, vodní sporty.
Návštěva ostrova – parku s lemury, želvami, chameleóny a další zvířenou.
Návštěva plantáží ylang-ylang a výrobny parfémů.
V Hellville je tržiště – možnost nákupu suvenýrů a rukodělných výrobků.
Rybářský pobyt je možné kombinovat s vícedenní poznávací výpravou po Madagaskaru.

8/90.jpg8/91.jpg8/92.jpg8/93.jpg8/94.jpg

jidelna na plazi Terres Rouges

Vstupní informace

Časový posun - na Madagaskaru je o 2 hodiny více než v Čechách.
Občané ČR cestující na Madagaskar musí mít cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném datu návratu z Madagaskaru.
Vstupní vízum se uděluje zdarma nebo za poplatek cca 60 EUR na letišti v Antananarivo nebo Nosy Be.
Očkování není při pobytu v této části Madagaskaru povinné ani nutné. 

Termíny

Rybářská sezóna je celoroční s přestávkou v období cyklónů (leden-únor). 
Délka pobytu záleží na požadavcích zákazníka. Nejoblíbenější jsou pobyty v délce 7-14 dní. 
Po 3-4 dnech rybaření doporučujeme zařadit relaxační den.
V průběhu zájezdu je možné kombinovat pobyt na ostrovech Radama-Manga Be a Nosy Be.

Ceny
chnapal velky uloveny na jigRadama - Manga Be

Cena zahrnuje:

Prodloužení pobytu v Radama nebo NosyBe (ubytování s plnou penzí) – 100 Euro / osobu / den.

Manga Soa

Cena zahrnuje:

Týdenní pobyt v hotelu Manga Soa bez rybaření - pouze ubytování včetně plné penze a transferu z letiště Nosy Be do hotelu a zpět: 1.400 Euro / osobu

 

maly katamaran pro 2-3 rybare

Další - fakultativní služby 
Letenky zajišťujeme dle požadavků zákazníka a aktuální nabídky leteckých společností. 
Cena letenky Praha – NosyBe – Praha (s přestupy) včetně letištních poplatků se pohybuje od 30.000 Kč

 

Ceny nezahrnují - hradí se v místě pobytu:

Je-li cena služeb uvedena v cizí měně (USD, EUR apod), účtuje se cena v Kč dle aktuálního kurzu Komerční banky valuty prodej ke dni zpracování návrhu cestovní smlouvy.

Přesnou cenovou nabídku komplexního aranžmá sdělíme na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Množství dalších informací a reportáží naleznete na stránkách rybolov.com v sekci Madagaskar.